GeriEkonomi Rahat atlatırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahat atlatırız

Rahat atlatırız
refid:17130229 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye'nin temelleri sağlam. Nasıl ki son 60 yılın en büyük küresel krizini hiçbir kalıcı tahribat olmadan atlatmışsa ve şu anda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahipse, bu Ortadoğu'daki şoku da inanıyorum ki çok rahat atlatacağız” dedi.

Şimşek, Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde MEGA AŞ tarafından işletilen “Dora 1 ve Dora 2” jeotermal sahalarında incelemelerde bulundu.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı'nın yanı sıra Aydın ve Gaziantep milletvekillerinin katıldığı inceleme programı kapsamında, yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alanda yapılacak Sultan Sera alanının temelini de atan Bakan Şimşek, şirketin yönetim kurulu başkanı Muharrem Balat'tan bilgi aldı.

Bakan Şimşek daha sonra, Aydın'daki Anemon Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, KÖYDES Projesi kapsamında birçok sorunu çözdüklerini, ülkede yerel hizmetlerin ilerlediğini, Avrupa'da yatırımların ertelendiği dönemde Türkiye'nin yatırımlarının hız kesmediğini bildirdi.

Türkiye'nin enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu ancak kaynakların az kullanıldığını anlatan Bakan Şimşek, dünyadaki en büyük yedinci jeotermal kaynaklara sahip bulunulmasına rağmen enerjide dışa bağımlılığın söz konusu olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
“Enerjide kendimize yeter olsak cari açık diye bir şey olmaz. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için çok yoğun çaba gösteriyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi haritasını ilk kez bu dönem belirledik. Bizim petrol kaynaklarımız az. Doğalgazı ithal ediyoruz. Son dönemde jeotermal kaynaklarımızı sera alanında da kullanmaya başladık. Aydın bu konuda çok şanslı. Hükümetimiz 20-30 yıl önce başlatılan projeleri tek tek hayata geçiriyor. Turizmde hızla ilerliyoruz. Turist sayısı bakımından dünyada yedinci, gelir bakımında dokuzuncu sıradayız. AK Parti iktidara geldiğinde 13 milyon olan turist sayısı 30 milyona dayandı ve dünyada ilk 10 içindeyiz. Sanayide hızla ilerliyoruz. Ancak daha yapılacak çok iş var.”

Türkiye'de 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından, ekonomide önemli yapısal değişikliklere gidildiğini ifade eden Bakan Şimşek, “Türkiye 1994, 1995 ve 2001 yıllarındaki krizlerde birkaç kez uçurumun eşiğine gelmiş bir ülke ama bugün Avrupa'nın en sağlam ülkesi, en başarılı ülkesi. Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor. Ekonomisiyle, dinamizmiyle gerçekten Türkiye'nin önü açık. Daha büyük başarılar için çalışacağız” dedi.

Bakan Şimşek, konuşmasında, Torba Yasa'nın birçok kolaylık sağladığına dikkati çekerek, yasanın sadece kamu alacaklarının yapılandırılmasını değil, birçok alanda düzenlemeler getirdiğini bildirdi.

Genel Sağlık Sigortası kapsamının genişletildiğini, herkesin sağlık sigortası kapsamına alındığını anlatan Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı olarak 104 sayfalık kitapçık hazırladıklarını, Torba Yasa'yı bu kitapçıkta topladıklarını belirtti.

ORTADOĞU'NUN YANSIMALARI

Bakan Şişek, gazetecilerin Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye'ye yansımasına ilişkin sorusuna şöyle cevap verdi:
“Ortadoğu'daki olayların yansıması var. Petrol fiyatlarını yükselmesi... Tabii ki Türkiye'nin dış dengesi, enflasyon, büyüme açısından olumsuz bir gelişme. Bu gelişmeler umarız kısa süreli olur, geçici olur, kalıcı bir şey olmamasını temenni ediyoruz.
Takdir edersiniz ki petrol fiyatlarının neredeyse 120 dolarlara dayanmış olması Türkiye'nin aleyhine bir gelişme. Çünkü biz büyük oranda enerjisini ithal eden bir ülkeyiz. Bu durumlar tabii ki Türkiye'ye olumsuz yansıyacak.”
Uzun vadede bu bölgenin istikrarının, demokratikleşmesinin, refah seviyesinin yükselmesinin Türkiye'nin lehine olacağını belirten Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz Türkiye olarak bu ülkelerin demokratikleşme sürecini destekliyoruz. Bugün o ülkelerin istikrarı, refahı bizim için çok önemlidir. Türkiye'nin menfaatinedir. Ama kısa vadede bu belirsizlik kaynağı. Bu ülkelerle çok yoğun ticari ilişkilerimiz var. Yansımaları olabilir ama Türkiye'nin temelleri sağlam. Nasıl ki son 60 yılın en büyük küresel krizini hiçbir kalıcı tahribat olmadan Türkiye atlatmışsa ve şu anda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahipse, bu Ortadoğu'daki şoku da inanıyorum ki çok rahat atlatacağız. Buna dayanıklı bir yapımız var.”
Sultanhisar'daki incelemesinin ardından güzergahta bulunan Yavuzköy'de köy kahvesinde köylülerle sohbet eden Bakan Şimşek, Aydın programı kapsamında AK Parti il teşkilatında basına kapalı olarak partililerle görüştü.
Bakan Şimşek, Osman Yozgatlı Mahallesi'nde ihtiyaç sahibi iki aileyi ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve çocuklara çikolata dağıttı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle