GeriEkonomi Putin: ABD ‘parazit’ gibi hareket ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin: ABD ‘parazit’ gibi hareket ediyor

Putin: ABD ‘parazit’ gibi hareket ediyor
refid:18964049 ilişkili resim dosyası

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ABD Hazine tahvilleri satın almasının, ülkenin mali disiplinine zarar verdiğini ve ABD’nin doların temel rezerv kuru olmasının avantajını kullandığını belirtti.

Çin’de bir televizyon kanalına demeç veren Putin, “Belki ABD’li meslektaşlarımız daha iyi bilir ama günümüze dönersek geçmişte bize tam tersini yapmamızı söylemişlerdi. ABD’de dolar tekelini kullanarak parazitlik yapıyor. Ama ülkenin küresel ekonomi için bir parasit olduğunu söylemiyorum” dedi.   

 

Putin ek olarak, ABD’nin Avrupa ve diğer BRICS ülkeleriyle işbirliği içinde çalışıp, küresel dengesizliklere çözüm bulması gerektiğini de belirtti.   

 

Dünyanın elinde en fazla rezervi bulunan üçüncü ülkesi Rusya, elindeki ABD Hazine tahvillerini Ekim 2010’dan sonra azaltmaya başladı. Ülkenin elindeki Hazine Tahvileri o tarihten önce 100.2 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.   

 

Rus Başbakan, Almanya ve Fransa’nın euroyu desteklemeyi planladıklarına yönelik açıklamaların oldukça olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

 

Putin, Yunanistan’ın AB ekonomisinin sadece yüzde 2’sini temsil ettiği için, euro bölgesindeki sıkıntıların temelde siyasi olduğunu söyledi.

 

Putin aynı zamanda Avrupalı liderlerin sorunları çözmek için daha cesaretli hareket etmesi gerektiğine de işaret etti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle