GeriEkonomi Providence parayı verdi Çukurova Digitürk’ü aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Providence parayı verdi Çukurova Digitürk’ü aldı

Providence parayı verdi Çukurova Digitürk’ü aldı
refid:3751988 ilişkili resim dosyası

Çukurova Grubu, ABD’li ortak desteği ile Digitürk işlemini tamamladı. Digitürk hisselerinin yüzde 46’sını ABD’li yatırım fonu Providence Equity Partners’a satan Çukurova, buradan elde ettiği paranın 130 milyon dolarlık kısmını önceki gün Yapı Kredi Bankası’ndaki Fintur ve Digitürk hisselerinin alımında kullandı.

FİNANS sektöründen çıkmak zorunda kalan Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, telekomünikasyona odaklanma stratejisi doğrultusunda Fintur ve Digitürk hisselerini Yapı Kredi Bankası’ndan aldı. Yapı Kredi Bankası’nın Koç Finansal Hizmetleri’ne satışının ardından bankanın iştiraklerinden Digitürk ve Fintur hisselerini almak için ocak ayı sonuna kadar tanınan opsiyon hakkını (öncelikli satın alma) kullanan Çukurova, önceki gün devir işlemini gerçekleştirdi. Digitürk ve Fintur hisselerinin 31 Aralık 2004 itibariyle kayıtlı defter değeri üzerinden hesaplanarak gerçekleştirilen bu işlem için Çukurova, Yapı Kredi’ye 174 milyon YTL (130 milyon dolar civarında) ödedi.

NAKİT ÖDEDİ: Yapı ve Kredi Bankası’ndan İMKB’ye gönderilen açıklamaya göre, Fintur Technologies B.V’deki 42 milyon 220 bin 925 Euro (51.2 milyon dolar) nominal değerdeki hisseler nominal değeri üzerinden, Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş.’de (Digitürk) bulunan 80 milyon 650 bin YTL nominal değerli hisseler ise 106 milyon 40 bin YTL (79.4 milyon dolar) bedelle Çukurova Grubu şirketlerinden Avor İnşaat Gıda Tekstil Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 5 Ocak’ta devredildi. Böylece Yapı ve Kredi Bankası, Digitürk’te doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu yüzde 72.57 oranındaki hissenin tümünü devretti ve her iki şirkette de hissesi kalmadı. Her iki şirketin defter değeri üzerinden devredilmesi nedeniyle kár veya zarar oluşmadı. Satış bedellerini ise nakit olarak tahsil edildiği açıklandı.

KAYNAK AMERİKALI: Bu işlem öncesinde Superonline’nın yüzde 60’ına sahip olan Fintur’un yüzde 72’si Yapı Kredi’nin, yüzde 28’i de Çukurova Grubu’nda bulunuyordu. Digitürk’te ise Fintur’un yüzde 66, Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 25, Çukurova’nın da yüzde 9 hissesi vardı. Edinilen bilgiye göre, Çukurova bu operasyon için gerekli kaynağı, Amerikalı fon yönetim şirketi Providence Equity Partners’dan sağladı. Bir süredir ABD’li bu şirketle görüştüğü bilinen Çukurova, Digitürk’ün yüzde 46’sını 250 milyon dolar karşılığında devredecek. Bu paranın 130 milyon dolarlık kısmı Yapı Kredi’nin elindeki Digitürk ve Fintur hisselerininin alımında kullanılırken, kalan tutarı da şirkete sermaye olarak konulacak.

YÖNETİM KARAMEHMET’TE: Bu ortaklık Mehmet Emin Karamehmet’e ait Çukurova şirketlerinin Digitürk’teki yönetim hakkında bir değişikliğe yol olmayacak. Digitürk’e sermaye yatırımı yaparak ortak olacak Providence, yönetim kurulunda temsil edilmekle birlikte şirketin işleyişine aktif katılmayacak. Karamehmet’in ABD’li ortağı Providence Equity Partners, 9 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle