GeriEkonomi Program iyi ama asıl sıkıntı şimdi başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Program iyi ama asıl sıkıntı şimdi başlıyor

TUNCA TOSKAY: Asıl işin büyüğü önümüzde.

İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği Sanayi Forumu'nda gerek hükümet temsilcileri, gerekse iş dünyası temsilcileri, ‘‘İlk dört ayda ekonomi iyi gitti. Ama, asıl sıkıntı önümüzde’’ görüşünde birleşti.

İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) 53 Meslek Komitesi'inin üyelerini bir araya getirdiği Sanayi Formu'unda konuşan Devlet Bakanı Tunca Toskay, uygulanan istikrar programının en zor kısmının yeni başladığını söyledi. Toskay, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Sanayi Forum'unda sanayicilere, ‘‘İşin en zor büyük kısmı önümüzde, sıkıntı önümüzde’’ mesajı verdi.

Maliye Bakanı Sümer Oral da ilk üç aydaki iyimser rakamlara bakarak toz pembe bir tablo çizemeyeceğini söyledi. Oral, ‘‘Anadolu'da bir deyim vardır. Arabanın ön tekeri nereye giderse araba da oraya gider. İlk üç aya göre, arabanın ön tekeri iyi yöne doğru gidiyor. Ama toz pembe bir tablo çizemem’’ diye konuştu.

SIRA EN ZORDA

Ekonomiden sorumlu bakanların bu uyarılarını değerlendirden İSO Başkanı Hüsametin Kavi ise ‘‘Asıl faturanın önümüze geleceği, sıkıntıların artacağı dönem şimdi başlıyor. Bu nedenle farklı kesimlerden sesler çıkacaktır. Ama gerçeklerden uzaklaşmamalıyız’’ değerlendirmesini yaptı.

Tunca Toskay, 57. Hükümetin uygulamaya koyduğu programın ilk 4 ayının olumsuz değerlendirilemeyeceğini, ancak ilk 4 aylık rakamlara bakarak gerçeklerden uzaklaşılmaması gerektiğini söyledi. Toskay konuşmasını şöyle sürdürdü:

Anti-enflasyonist politikayı da büyüyen bir ekonomiyle at başı götürmeliyiz. Asıl işin büyüğü önümüzde. Türk ekonomisinde yapılması gereken önemli yapısal reformlar yapılmadığı taktirde tekrar başa dönülür.

21. yüzyılda dünyada ayakta durabilmek ve rekabet edebilmek için mutlaka yapılması gereken yapısal değişiklikler var. Kamu kesiminin kendine çeki düzen vermesi gerek. Ancak bu palyatif önlemlerle yapılacak birşey değil. Yeni bir devlet tanımı yapılması gerek.

Yapısal reformlar içinde en zor olanı tarım reformu. GSMH'nin yüzde 14'ünün gerçekleştiği tarım kesiminde çalışan kesimin yüzde 40-45'i bulunuyor. Bu fakirlik demektir. Bu acil çözülmesi gereken bir problemdir. Türk ekonomisi asgari yüzde 5 istikrarlı büyüme ile istihdam yaratmalıdır. Ancak bunu başarırsak tarım kesimindeki istihdam baskısını yavaş yavaş hizmet ve sanayi sektörüne aktarmak imkanına sahip oluruz.

İHTİYATLI KONUŞUYORUM

Sümer Oral da yılın ilk üç ayındaki ekonomik verilerdeki olumlu gelişmeyi henüz, toz pempe yorumlayamayacağını söyledi. ‘‘Böyle devam etmemiz lazım, devam edeceğiz de’’ diyen Oral şöyle konuştu:

Vergi tahsilatındaki artış ekonominin yavaş yavaş canlanma işaretlerini ortaya koymaktadır. Genel bir tablo ama bu tabloya bakıp kamu kesiminin finansman modeli sağlıklı hale gelmeye başladı demek için çok erken. Ama bunu görmüş olmak, ileriye bakarak hem umutları artırmaktadır, hemde ilerideki neticeler için çok önemli bir gelişmedir. Eğer bu tablo ile karşılaşmasak çok daha fazla üzülürdük. Şimdi bir memmuniyet var.

Bu gelişmeler bir rahatlık meydana getirmemeli ve program tavizsiz uygulanmalı. Gayet güzel bir gidiş var. İnşallah başka nedenlerle bozulmaz. Bu siyasi istikrar ve kararlılık içinde Türkiye'nin bu 1-2 yıl içinde yavaş yavaş çektiği sıkıntıları geride bırakması lazım. Bu nedenle ihtiyatlı konuşuyorum.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle