GeriEkonomi Prof Demirtaş: Finans piyasalarının önemini anlatacağım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof Demirtaş: Finans piyasalarının önemini anlatacağım

Prof Demirtaş: Finans piyasalarının önemini anlatacağım
refid:23482676 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak görüşeceği heyette yer alan isimlerden Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bu görüşmede finansal piyasaların önemini anlatacağını ve öğrencilerinin talepleri doğrultusunda da özgürlüklere vurgu yapacağını söyledi.

Uzun yıllar ABD'de yaşadıktan sonra yaklaşık bir yıl önce Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı olarak Türkiye'ye dönen 37 yaşındaki Demirtaş, yarınki görüşme için kendisinin de davet edildiğini söyledi.

Aslında bu teklifi beklemediğini ve biraz şaşırdığını dile getiren Demirtaş, görüşmede anlatacakları ile ilgili şunları söyledi:

"Türkiye'de finansal bakımdan çok dikkatli olunması gerekiyor. Finans piyasalarını herkes herkes küçümsüyor ama öyle değil. Türkiye'de faizlerin seviyesi çok önemli. Örneğin bir çok sanayici rotatif kredi kullanıyor ve kısa vadeli faizlerde oluşabilecek bir atak çok tehlikeli olur. Ayrıca bankalardan protesto için para çekilmesi, paraların A bankasından B bankasına yatırılması bile insanların finansı anlamadığını gösteriyor. Sonuçta bu bankalar birbirilerine gecelik borçlular, biri batarsa diğer de gider, bu domino taşı etkisidir. Finansal piyasalar Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılında çok önemli, bunları anlatacağım. Ayrıca ben de gencim ve öğrencilerim var, özgürlüklere vurgu yapacağım. "

Kendisinin politikadan anlamadığının altını çizen Demirtaş, "Ben siyasetçi değilim ama tek bir yorumum var: Türkiye'deki insanlar sadece kendileri gibi düşünenlere konuşuyor, kendisi gibi düşünmeyenle kavga ediyor. Bu ülkeyi bir yere götürmez. Bilimde bile mutlak doğru yoktur, burada nasıl olsun?" dedi.

DEMİRTAŞ KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden mezun olduktan sonra ABD'ye giden Demirtaş, mseviyesini atlayarak doktora programına kabul edildi. Boston College'da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamladı. 2003 yılında Yardımcı Doçent ünvanını alarak Baruch College City University of New York'ta göreve başladı. Aynı yıl Finans bölümü içerisinde, 2004 yılında İşletme Fakültesi içerisinde, 2005 yılında da tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "Üstün Öğretim Madalyası' aldı.

Üst düzeydeki akademik yayınları sayesinde 31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı. 2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 100 bin Euro değerindeki Proje, AB tarafından Türkiye genelinde Ekonomi dalında desteklenen tek proje olarak Turkiye birincisi oldu.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK 19 İSİM

Erdoğan ile yarın saat 16.00'da gerçekleşecek olan görüşmede kimlerin yer alacağı bugün belli oldu. yenisafak.com.tr'nin duyurduğu listeye göre yarınki toplantıda bulunacak isimler şöyle: 

"Tiyatrocu Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen Kutluğ Ataman, gazeteci Hayko Bağdat, Prof. Dr. Hale Çağrıcı, Greenpeace kampanya sorumlusu Hilal Atıcı, menajer Can Saban, mimar Rümeysa Özel, mimar Selva Gürdoğan, Taksim Platformu Sözcüsü ve akademisyen Betül Tanbay, Helsinki Yurttaşlar Platformu Emel Kurma, TEMA Kampanya Koordinatörü Göksen Şahin, üniversite öğrencisi Nil Eyüboğlu, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Özgür Demirtaş, Şehir Planlamacıları Odası ve Taksim Dayanışma Platformu sözcüsü Tayfun Kahraman, lise öğrencisi Turgut Ağabeyoğlu, sosyal medya uzmanı Zehra Öney, yayıncı Zülfikar Kürüm, Doç. Dr. İpek Akpınar ve eylemler sürecinde Başbakan'a yazdığı mektupla ses getiren AK Parti teşkilatı üyesi Bülent Peker."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle