GeriEkonomi Problem bütçe değil güven
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Problem bütçe değil güven

Problem bütçe değil güven
refid:28271820 ilişkili resim dosyası

G20 ülkelerindeki iş dünyası örgütleri tarafından oluşturulan B-20’nin ilk bölgesel iştişare toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dünyadaki en büyük problemin bütçe değil güven açığı olduğunu vurguladı.

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, bugün itibarıyla dünya ekonomisinin önündeki en büyük problemin bütçe açıkları değil, kredibilite açığı olduğunu belirterek, “Bu kredibilite açığını biz ne kadar çabuk kapatırsak, o kadar hızlı güven oluşacaktır ve bu oluşan güven de zaten güçlü bir büyümeyi, sürdürebilir bir büyümeyi arkasından getirecektir” dedi. B20 Bölgesel İstişare Forumu, B20 Türkiye Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Ali Babacan’ın başkanlığında Cidde’de toplandı. B20 Türkiye’nin, yurtdışında düzenlediği ilk bölgesel istişare toplantısında konuşan Babacan, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin çok köklü bir geçmişi olduğunu söyledi.

KOBİ’LER GÜNDEMDE

Çoğu ülkede istihdamın en az yarısını, dolayısıyla da ekonominin belkemiğini KOBİ’lerin oluşturduğuna işaret eden Babacan, KOBİ’lerin sorunlarına, özellikle de finansmana erişimde yaşadıkları sıkıntılara ve küresel değer zincirlerine katılımlarının kolaylaştırılmasına önem verdiklerini, bunlara ilaveten her bir gündem maddesinin altında KOBİ’lere ilişkin hususları ele almaya gayret ettiklerini kaydetti. KOBİ’lerin sesinin küresel bir yansıması olacak Dünya KOBİ Forumu’nu Uluslararası Ticaret Odası ile işbirliği içinde kurmaya çalıştıklarını söyleyen Babacan, “Bu denli yoğun KOBİ ilgisi G20 gündemine ilk defa yer alıyor. Çalışmalarımız sayesinde G20’de artık büyük şirketlerin ve sendikaların yanı sıra KOBİ’lerin de sesi duyulacak” diye konuştu.

Sözler tutulmalı

Ulusal boyuttaki kapsayıcılık yaklaşımının bir diğer ayağını ise kadınların ve gençlerin istihdama katılım oranlarının artırılması oluşturduğunu anlatan Babacan, işgücünün eğitim seviyesinin ve verimliliğinin artırılmasının da istihdam alanında bu yıl izleyecekleri öncelikli hedefler arasında yer aldığını ifade etti. Babacan, KOBİ’lerde olduğu gibi, istihdam alanında da B20 oluşum ile işbirliğine büyük önem verdiklerini belirtti. İkinci öncelikleri uygulama kavramının 2015 yılı dönem başkanlığının en önemli unsurlarından birisi olduğuna değinen Babacan, şunları kaydetti: “Bugüne kadar fazlasıyla taahhüt verdik ve eylem planları açıkladık. Taahhütlerin uygulanması aşamasında yavaş kalındığını düşünüyoruz. Dönem başkanı olarak artık uygulama zamanının geldiğini ve herkesin verdiği sözleri tutması gerektiğini düşünüyoruz.”

Tek başına ayakta kalınmaz

B20 Türkiye Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişen konjonktürde eskiden olduğu gibi “kendi kendine yeten ülke” olmakla övünmenin yetmediğini belirterek, “Artık tek başına ayakta kalmak mümkün değil. Ekonomilerimizin geleceği küresel piyasalara ne kadar entegre olduğu ile yakından ilgili” dedi. Hisarcıklıoğlu, küresel ekonominin sorunlarına çözüm ararken, hükümetler ile iş dünyaları işbirliğinin artırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak “Çünkü küresel ekonomideki sorunlarla günlük hayatta, ilk elden yüzleşenler işadamları, yani bizler. Bizler iş yaparken karşılaştığımız sıkıntıları, sorunları hükümetlere anlatacağız ki G20 çatısı altında bunlara çözüm getirilsin. İşte G20’nin iş dünyası kolu olan B20 bizlere bu imkanı sunuyor. Bizler iş adamları olarak, B20 sürecinde daha aktif rol alıp, G20 ile daha fazla mesai harcamalı ve müşterek refah için çalışmalıyız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle