GeriEkonomi Prim indiriminin getirisi götürüsünden fazla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prim indiriminin getirisi götürüsünden fazla

Hükümetin, istihdam artışına katkı için düşündüğü SSK primlerinden 5 puanlık indirim, 2007 mali dengelerinde ortaya çıkan sıkıntı nedeniyle ötelenirken, bu uygulamanın yol açacağı gelir kaybının, kayıt dışı çalışanların kayda alınması yoluyla elde edilebilecek gelirin yanında sembolik kaldığı belirlendi.

SSK primi işveren payındaki 5 puanlık indirim durumunda, istihdam maliyetindeki bu düşüşün de teşvikiyle 8 milyona yakın kayıt dışı çalışandan 1.5 milyonunun asgari ücret üzerinden kayda alınmasının bile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 4 milyar YTL olarak açıkladığı Kurum’un indirimden uğrayacağı yıllık kaybı fazlasıyla telafi edeceği dikkati çekiyor. Ücretli, yevmiyeli, aile işçisi olmak üzere toplam 7.9 milyon kayıt dışı çalışanın hepsinin kayda alınması durumunda ise prim indirimine rağmen SSK, Maliye ve İşsizlik sigortası Fonu olmak üzere devletin yılda toplam 25 milyar YTL dolayında bir ek gelire kavuşacağı görülüyor.

7.9 MİLYON SİGORTASIZ İŞÇİ VAR

Türkiye’de toplam sayıları 16 milyon 718 bine ulaşan ücretli, yevmiyeli ve ücretsiz aile işçilerinin 7 milyon 949 bininin kayıt dışı çalıştırıldığı belirlendi. Toplam 11 milyon 19 bin ücretliden 2 milyon 583 bini, bir milyon 887 bin yevmiyeliden 1 milyon 730 bini ve toplam 3 milyon 812 bin kişi olan ücretsiz aile işçilerinin de 3 milyon 636 binle neredeyse tamamı sigortasız çalıştırılıyor. Adlarına SSK’ya prim ödenmeyen bu kişilerden, Maliye gelir ve damga vergisi, İşsizlik Sigortası Fonu da işsizlik primi tahsil etmiyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle