GeriEkonomi Prim borcuna af geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prim borcuna af geldi

Prim borcuna af geldi
refid:8955557 ilişkili resim dosyası

"İstihdam paketi" olarak bilinen İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı TBMM genel kurulunda dün gece kabul edildi.

Genel Kurul'da verilen önergelerle, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının cezalarının affını öngören düzenleme de kabul edildi.

Yasaya göre, SSK ve Bağ-Kur prim borcunun tamamını, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 15'ini 1 ay içinde peşin ödeyenlerin, borç faizlerinin yüzde 85'i silinecek.

Yasa ile, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan, GAP'a kaynak aktarılacak; fondan sağlanan kaynak, yatırımlardan elde edilecek gelirlerle geri ödenecek. İşe yeni alınan kadınlar ile 18-29 yaş arasındaki genç işsizlerin SSK primleri, beş yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

İşsizlik Sigortası Fonunun 2008'e ait 1 milyar YTL'lik neması ile gelecek 3 yıllık 2.5 milyar YTL'lik özelleştirme geliri GAP için kullanılacak. Özel sektörün çalıştırdığı  özürlülerin SSK primleri, Hazine tarafından karşılanacak.

Düzenlemeyle İş Kanunundaki özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurlarının çalıştırılma zorunluluğuna da yeni düzenleme getirilerek, eski hükümlü ve terör mağdurları için işverene  getirilen zorunlu istihdam kaldırıldı.

Kreş kurma zorunluluğu bulunan işletmeler, bu hizmeti dışarıdan alabilecek. Dışarıdan bu hizmeti veren işletmelerle hizmet alımı yapabilecekler. Daha önce yönetmelikle belirtilen dışarıdan kreş hizmeti alımı, kanuna da konuluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle