GeriEkonomi Prensli Proton şovu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prensli Proton şovu

Jet Pa'nın temsilciliğini üstlendiği Proton otomobillerinin ilk teslimatı Malezya'dan Prens Mahaleel Bin Tengku Arif'in de katıldığı şovla gerçekleşti.

Jet Pa Holding'in Türkiye dağıtımını üstlendiği Proton otomobillerinin ilk araç teslimatı dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

38 TIR'a yüklü 300 adet Proton otomobil Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün üzerinden geçirilirken düzenlenen törende Proton Yönetim Kurulu Başkanı Malezya Kraliyet Ailesi'nden Prens Mahaleel Bin Tengku Arif de hazır bulundu. İnşaat, elektronik ve turizm sektörlerinden sonra otomotiv sektörüne de giren Jet Pa Holding, Malezya'dan bu yıl içinde toplam 10 bin adet Proton otomobili ihraç edecek.

1999'da 30 bin, 2000 bin yılında da 60 bin adet Proton otomobili ithal etmeyi planlayan Jet Pa Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz, bayilik sistemini ortadan kaldırdıkları için yerli otomobil fiyatının biraz üzerinde birinci sınıf ithal otomobil satacaklarını açıkladı.

Bayilik sistemini kaldırdıkları için Proton otomobillerini alanlara 5 yıl boyunca bedava yedek parça vereceklerini de belirten Fadıl Akgündüz, Proton'un Türkiye pazarına 5 yıl ya da 1 milyon kilometre garantisiyle girdiğini söyledi. Proton otomobillerin anahtar teslim peşin fiyatları 2 milyar 42 milyon lira ile 4 milyar 86 milyon lira arasında değişiyor.

Japon Mitsubishi ve Fransız Citroen lisansıyla Malezya'da üretilen Proton otomobilleri dünyanın 40 ülkesinde pazarlanıyor. Proton firması, Türkiye'de ilk etapta Persona 4 kapılı Sedan, 5 kapılı Hatchback modelleri ve Compact 3 kapılı Hatchback modellerini satışa sunuyor. Malezya'nın en büyük grubu olan HICOM'a bağlı Proton otomobil fabrikasının ürünlerin tüm motorlarında bilgisayar kontrollü, çok noktalı yakıt enjeksiyonu ve bir çok modele entegre edilen 4 tekerlek ABS fren sistemi bulunuyor.

Bütün modelleri entegre arka stop lambaları ve radyatör ızgaralarıyla donatılmış olan Proton otomobillerinin çift ekzantrikli 1.8L, 1.6L, 1.5L ve 1.3L motorlu modellerinin yanısıra tek ekzantrikli motora sahip olan Proton Persona 95'in geliştirilmiş versiyonları da bulunuyor.

Prens: Şimdilik nişanlandık

Jet Pa'nın törende basına dağıttığı bültenlerde 2001 yılında Türkiye'nin doğusunda Proton otomobil fabrikası kuracağı yer aldı. Hürriyet'e özel demeç veren Prens Mahaleel Bin Tengku Arif ise distribütörlük anlaşmasının imzalanmasıyla Jet Pa ile şimdilik 'nişanlandıklarını' belirterek Jet Pa'nın bu açıklamalarını Fadıl Akgündüz'ün 'agresif bir işadamı' olmasına bağladı. Türkiye pazarında 'önemli bir satış başarısı sağlamadan ciddi bir evlilik taahüdüne girmeyeceği'nin işaretlerini veren Prens Mahaleel Bin Tengku Arif, Türkiye'de bir kaç yıl içinde ilk üç otomobil markası arasına girip teknolojik işbirliği açısından da tatmin edici işaretler alırlarsa ciddi bir evlilik anlaşmasının gündeme gelebileceğini söyledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle