GeriEkonomi PO'ya bir yıl kamu ihalesi yasağı koydular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PO'ya bir yıl kamu ihalesi yasağı koydular

Ambarlı Elektrik Santralı’nda kullanılmak üzere ihalesi yapılan 350 bin ton fuel-oil alımında sözleşmeye aykırı hareket edildiği gerekçesiyle yüklenici firma Petrol Ofisi (PO) hakkında "1 yıl" süreyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılma yasağı getirildi.

Ambarlı Elektrik Santralı’nda kullanılmak üzere ihalesi yapılan 350 bin ton fuel-oil alımında sözleşmeye aykırı hareket edildiği gerekçesiyle yüklenici firma Petrol Ofisi (PO) hakkında "1 yıl" süreyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılma yasağı getirildi.

Düşük kükürt kararı

Ambarlı Elektrik Santralı’nın fuel-oil ünitelerinde kullanılan 6 nolu fuel-oil içindeki "kükürt" emisyonunun, çevre ve insan sağlığını etkilediği şeklindeki basında çıkan haberler ve İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulunun ikazı üzerine, EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nce fuel-oil 6 ile maliyeti aynı ancak kükürt oranı daha düşük olan fuel-oil 5 yakıtının kullanılması kararlaştırıldı.

Bu çerçevede işletmede fuel-oil 5 yakıtının kullanılması için teknik şartnamelerde gerekli değişiklikler yapıldı. Bu karara istinaden, birincisi Mart 2008’de 500 bin ton, ikincisi Aralık 2008’de 350 bin ton olmak üzere iki ayrı "5 nolu fuel-oil" alım ihalesi yapıldı ve ihaleleri tek katılımcı olarak Petrol Ofisi kazandı.

Bakanlığa ihbar yapıldı

Bir süre sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na "Şartnameye aykırı akaryakıt teslim alındığı ve alınan ürünlerin hava kirliliğine neden olduğu" şeklinde yazılı ihbar gelmesi üzerine Bakanlık müfettişlerince inceleme başlatıldı. Yapılan incelemelerde "söz konusu ihbarın doğru olduğunun tespit edilmesi" üzerine soruşturma açıldı.

Soruşturmada; "Ambarlı İşletme Müdürlüğü’nün fuel-oil ünitelerinde kullanılmak üzere ihalesi gerçekleştirilen fuel-oil 5 alımında, ihale ilanına, teknik şartnameye ve sözleşmeye aykırı olarak kükürt oranı yüksek fuel-oil 6 teslim alındığı, ihaleye Petrol Ofisi tarafından başka firmaların katılımının engellendiği, bunun ihale mevzuatına aykırı olması yanında kükürt salınımının çevre insan sağlığına zarar verdiği" tespit edildi.

Suç duyurusu kararı

Bu çerçevede, kükürt emisyonu düşük olan yakıt türüne geçilmesine rağmen, bazı EÜAŞ yetkililerinin görevlerini yerine getirmemeleri, yüklenici Petrol Ofisi’nin sözleşme hükümlerine uymaması üzerine 17 EÜAŞ yetkilisi hakkında idari ve cezai işlem başlatılarak Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda  bulunulmasına karar verildi.

Ayrıca yüklenici PO hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun 25, 26 ve 27. maddelerine göre tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılmaktan "1 yıl" süreyle yasaklama kararı alındı. Öte yandan "ortaya çıkan fiilin suç oluşturduğu"    kanısıyla PO hakkında  ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapılması için  gerekli işlemlere başlandı. Bu arada, 500 bin ton fuel-oil 5 alımında yapılan teslimatların          yüzde  80’inin fuel-oil 6 olarak  gerçekleştirildiği iddiaları üzerine  başlatılan soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle