GeriEkonomi Powell morali ile dolar 1.700'ün altında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Powell morali ile dolar 1.700'ün altında

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Türkiye gezisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti TBMM Grubu'nda 35 milyar dolarlık ek kaynak paketi üzerine söyledikleri piyasalardaki rahatlamayı güçlendirdi.

Dolar 10 gün sonra ilk kez serbebest piyasada 1 milyon 700 binin altına indi. İMKB, özellikle ikinci seansta gelen alımlarla günü 299 puanlık artışla 9.773 puana yükselerek kapatı. Merkez Bankası dolar satış kuru yaklaşık 5 bin liralık düşüşle, 1 milyon 703 binliraya indi. İstanbul serbest piyasasında ise, bankalararası piyasada akşam saatlerinde bugün için yapılan işlemlerde olduğu gibi dolar 1.7 milyon liranın altına çekildi. Serbest piyasada doların satış değeri kapanışta 1 milyon 696 bin lira oldu. Bankalararası piyasada ise dün, bugün için yapılan işlemlerde kotasyonlar 1 milyon 685 bin lirayla 1 milyon 695 bin lira arasına çekildi. Bono ve tahvil piyasasında da benzer bir durum söz konusuydu. Bu piyasada en yüksek hacme sahip olduğu için gösterge kabul edilen 3 Mart 2004 vadeli tahvilin dünkü yıllık bileşik kapanış oranı yüzde 64.82'ye indi.

İKİNCİ SEANSTA

Dün İMKB Endeksi ilk seansı düşük işlem hacmiyle 9.500-9.600 puan arasında tamamladı. Başbakan Erdoğan'ın, önceki gece AK Parti MYK'nda yaptığı konuşmayı genişleterek, AK Parti Meclis Grubu'nda da tekrarlaması, özellikle borsada etkin oldu.

İlk seansı son derece dar bir bantta ve hacimsiz tamamlayan borsa, ikinci seansta ek kaynaklara yönelik açıklamaları olumlu değerlendirdi. İşlem hacminde nispeten artış yaşandı ve piyasa yükseldi. Erdoğan'ın konuşmasının döviz kurları üzerinde ed düşürücü etkisi oldu. Faizlerdeki düşüşler ise çok daha küçük oranlarda gerçekleşti. Ancak küçük oranlarda da olsa Erdoğan'ın konuşmasından sonra bu piyasada da hareketlenme olduğu dikkat çekti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle