GeriEkonomi Postadan kaçağa geçit yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Postadan kaçağa geçit yok

Postadan kaçağa geçit yok

Vergide suiistimalin üzerine güçlü bir şekilde gideceklerini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sadece tek bir ülkeden 1 yılda 26 milyon zarf geldiğini belirtti. Albayrak, “Bunları incelettim, içinden neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok” diye konuştu.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergi suiistimallerine dikkat çekere dijital vergilendirme, yurtdışından farklı mekanizmalar üzerinden oluşturulan ticaret mekanizmaları gibi konularda çok güçlü refleksler göstereceklerini söyledi. Albayrak, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Yeni Ekonomi Programı’nda başlanan ekonomik dönüşümün bir vergi sistemini olmazsa olmaz kıldığını kaydederek “Gerek bu desteği sağlamak gerekse tabana yayılmış daha adaletli bir vergi sistemi için milletimize verdiğimiz sözü en kısa zamanda hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Bu yıl içerisinde, dönüşüm ve reform paketini hazırlamamız lazım” dedi.

1 TANE ŞUBE YOK

Vergi suiistimallerine dikkat çeken Albayrak, şöyle devam etti: "Vergi oranları iç üretimi mi destekliyor, ithalatı mı? İthal eden firmaların yerli üretimini mi destekliyor yoksa telefonu açıyor internetten sipariş veriyor geliyor. Bunun istihdama, vergiye etkisi nerede? Adam İrlanda’da şirket kurmuş, cep telefonuyla alışveriş yapıyorsunuz. Sonra? Vergi yok. Bırakın vergiyi 1 tane şube yok. 2 tane adam bulamıyorsunuz. 10 yıldır, 100 yıldır burada yatırımı olan ilişkileri olan, istihdam eden yabancı firmalarımız, fabrika açan firmalarımız bir tarafta öbürü bir tarafta. Şimdi bunları ayıracağız.”

Dünyanın da bunu tartıştığını kaydeden Albayrak, “Kendi rekabet avantajımızı da kendi yerli ekonomimizi de desteklemek ve yakından takip ederek gerekli adımları atmak zorundayız. Geçen hafta konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdik. Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımızla gece 11'de toplandık ve saat 1-2’ye kadar görüştük. Posta, zarf geliyor yurtdışından. Dedim çıkaralım bunları ne kadar. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Yahu dedim posta dediğiniz mektup, 0-2 kg arası mektup olarak görünüyor. 0-2 kg arası mektup olarak görünüyorsa herhalde bunlar o ülkeden gelen yazışmalardır. Ama bir yıl içerisinde 26 milyon tane o ülkeden mektup gelmesi demek bana şöyle bir soru işareti uyandırdı. Türkiye’de o kadar o dili konuşan insan yoktur herhalde. Nasıl yazışmışlar, dedim şunları bir inceleyelim. Dün ilk görüntüleri attılar, o incecik zarflardan neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok.”

GÜÇLÜ REFLEKS

Bu tür konularda bu yıl güçlü refleksler göstereceklerini belirten Albayrak, "Benim Türkiye’de aynı ürünü üreten üreticim vergi ödüyor, kirası ödüyor, SGK vergi primi vs ödüyor, ama bakıyorsunuz geliyor oradan zarfın içerisinde. Vergi yok, uygulama yok, yasallık yok gibi tüm dünyayı tehdit eden bu tarz ticaretteki dengesizlikleri, maliye ve vergi politikalarındaki bu tip suiistimalleri de göz önünde bulunduracak şekilde güçlü refleksler göstereceğiz. Dijital vergilendirme, yurt dışından farklı mekanizmalar üzerinden oluşturulan ticaret mekanizmaları dedik, tüm bu sorunlara bu yıl bu konseyin de ortak aklını da değerlendirecek şekilde çok güçlü refleksler göstereceğiz" dedi.

DEVREDEN KDV KONUSU

BAKAN Albayrak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve iş dünyası ile yapılan toplantılarda istişarelerde bulunduklarını anlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “İşte devreden KDV konusu... İş dünyasından burada arkadaşlar var. Hep bu devreden KDV, ne olacak konusu var. Yeni ekosistemin içerisinde böyle bir sorunu doğurmayacak bir düzenlemeyle de hem BDDK’nın iş yükünün azaltılması hem iş dünyasının likiditeye daha net ve hızlı bir şekilde erişimiyle ilgili bir düzenleme önceliklerimiz arasında olacak. Bugün bu nokta açısından da bakıldığında ki çalışmalarımız bitmek üzere, çok yoğun bir mesai sonrasında, firma bazında, sektör bazında tek tek çıkardığımız bu bakiyeyi süreç içerisinde bütçe disiplininden de taviz vermeden nasıl eritip bu sorunu iş dünyasından, bizim gündemimizden çıkaracak adımları da kısa sürede atacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle