GeriEkonomi Portekiz kritik tahvil sınavını atlattı, piyasalar rahatladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Portekiz kritik tahvil sınavını atlattı, piyasalar rahatladı

Portekiz kritik tahvil sınavını atlattı, piyasalar rahatladı
refid:16749846 ilişkili resim dosyası

Ağır borç yükü altında bulunan Portekiz dün yaptığı başarılı iki ihaleyle toplam 1 milyar 250 milyon Euro borçlandı.

Piyasaların merakla beklediği kritik tahvil ihracına beklentilerin üzerinde talep gelmesi Portekiz’e ve özellikle Avrupa piyasalarına da biraz nefes aldırdı. Portekiz, başarılı geçen dünkü iki ihale sayesinde piyasaları mali yardıma ihtiyaç duymadığına ikna etme konusunda önemli bir adım atmış oldu. İhale, Portekiz’in, Yunanistan ve İrlanda gibi kurtarma yardımına ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda gösterge olarak görülüyordu.

Getirisi yüzde 6.7

İki ayrı ihale ile 750 milyon Euro ile 1 milyar 250 milyon Euro arasında borçlanmayı hedefleyen Portekiz, dün 2014 ve 2020 itfalı tahvil ihracıyla 1.25 milyar Euro borçlanmayı başardı. İhalelerde Portekiz’in ödeyeceği faizin seviyesi yakından izlendi. İhaledeki faiz çok yüksek olmadı. Yüksek bir faizin oluşmasının mali yardım olasılığını güçlendirebileceği belirtiliyordu.

Portekiz’in 2020 itfalı tahvil ihracında ortalama getiri yüzde 6.716 oldu. Aynı vadeli tahvilin kasım ayındaki ihalede oluşan maliyet yüzde 6.806 olmuştu. Portekiz’in 2014 itfalı tahvil ihracında ortalama getiri ise yüzde 5.396 olarak gerçekleşti. Önceki ihraçta faiz yüzde 4.04’tü.

Yardıma gerek yok

Portekiz Başbakanı Jose Socrates, gerçekleştirilen tahvil ihracı sonrasında Portekiz’in, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden yardım almaya ihtiyacı olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Tahvil ihracını başarı olarak değerlendiren Socrates şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk olarak talebin ve fiyatlandırmanın oldukça iyi olduğunu söylemeliyim. Piyasalar da Portekiz’in kendi ekonomisini yönetebileceğine duyduğu inancı pekiştirdi. Bizim yardıma ihtiyacımız yok çünkü kendi işimizi kendi başımıza yapabiliyiriz. Gerekeni yapıyoruz, piyasalar da bunu gayet iyi biliyor.”

Merkel: Euro için koordinasyon gerek

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın, Euro’yu daha fazla istikrara kavuşturması için siyasi koordinasyonu düzeltmesi gerektiğini söyledi. Merkel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Siyasi koordinasyon daha iyi sürdürülmeli ve koordine edilmeli.  Sürdürülebilir büyüme ve rekabet edebilirlik Euro’yu istikrarlı kılmak için en iyi yol” dedi. Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) kurtarma fonunun borç yükü altındaki Avro Bölgesi ülkeleri için artırılması önerilerine ilişkin soruya Merkel, “Mevcut fon yeterli, ancak Almanya, Euro’yu desteklemek için ne  gerekiyorsa yapmaya hazır” yanıtını verdi. Merkel, “Fonun miktarı sadece İrlanda’nın yararlanmasıyla tükenecek  olmaktan uzak. Ancak aynı zamanda, Yunanistan krizinden bu yana tekrarladığımız gibi Euro’yu destekliyoruz, ne geriyorsa yapacağız ve diğer her şey adım adım tartışılacak” diye konuştu. AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB’nin asıl kurtarma fonu olan 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar  Olanağının (EFSF) kredi verme kapasitesinin güçlendirilmesi ve etkinlik alanının genişletilmesi gerektiğini bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle