Portekiz: Batmamak için Euro Bölgesi’ne ihtiyacımız var

Hürriyet Haber
16.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira Dos Santos, ülkesinin kötü ekonomik şartlar nedeniyle artan borçlanma maliyetleri sonucunda daha derin bir borç batağına batmaması için Euro Bölgesi’ndeki partnerlerinin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Don Santos, hükümetin borç yükünü azaltmak amacıyla bir dizi reform uygulamaya başladığını belirterek, “Şu anda biz uyguladığımız politiaların bir parçası olarak ‘Euro Bölgesi’ boyutu diye tanımlayabileceğim katkıları bekliyoruz” dedi.

Tek başına yapamaz

Portekiz’in 2010’da bütçe açığını oldukça sıkı kemer sıkma politikaları ile yüzde 2 düşürdüğünü ve daha da zor bir sürecin yaşanacağını belirten Dos Santos, öyle konuştu: “Bir ülke tek başına mevcut krizle birlikte ortaya çıkan zorluklarla baş edemez. Biz üzerimize düşeni yapmalıyız ama aynı zamanda Avrupa’nın da Euro’nun stabilize olması için efor sarfetmesi gerekiyor. Bu zorlukları birlikte çabalarımızla aşmalıyız.”

Tahvili 7.3’e çıktı

Portekiz ekonomisi 2010 son çeyreğinde yüzde 0.3 oranında küçülme gösterdi. 2011 için tahmin edilen büyüme oranı ise yüzde 0.2. Ancak Porteiz Merkez Bankası uygulanan kemer sıkma politikları nedeni ile Portekiz ekonomisinin 2011’de yüzde 1.3 küçüleceği öngörüsünde bulunuyor. Kötümser beklentiler nedeniyle dün piyasalarda 10 yıl vadeli Portekiz tahvillerinin faizi yüzde 7.4636’ya ulaşırken, ortalama 7.3 oranında faiz ile işlem gördü. Gösterge niteliğindeki Almanya tahvilleriyle faiz farkı yüzde 4.13’e çıktı. Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira Dos Santos, 17 üyeli bir yapıda herkesin fedakarlık yapmasını sağlamanın zor olduğunu söyledi.

Euro Bölgesi Kurtarma Fonu kalıcı hale geldi

EURO Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Brüksel’de gerçekleştirdikleri zirvede bir süredir üzerinde tartıştıkları Avrupa Birliği’nin (AB) zordaki üyelerinin kurtarılması için Uluslarararası Para Fonu (IMF) ile birlikte hazırlanan ve süresi 2013’te dolan Kurtarma Fonu’nu kalıcı hale getirme kararı aldı. Euro Bölgesi Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Kurtarma Fonu’nun ilk aşamada 500 milyar Euro olacağını söyledi.

Almanya sırtladı AB 2010’da yüzde 1.7 büyüdü

EURO Bölgesi ve Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, 2009’da görülen yüzde 4.1’lik rekor küçülmenin ardından 2010’un tamamında yüzde 1.7 büyüdü. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, AB’nin ekonomik motoru Almanya, geçen yıl yüzde 3.6 büyürken, Fransa yüzde 1.5, İngiltere yüzde 1.4 ve İtalya yüzde 1.1 büyüme oranlarıyla AB ortalamasının altında kaldı. Portekiz 2010’un son çeyreğinde yüzde 0.3, Yunanistan yüzde 1.4 küçüldü.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı