Porsche, dizelle ‘ekonomik’ oldu Türkiye’de krize inat rekor kırıyor

Emre Özpeynirci
06.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Alman lüks spor otomobil üreticisi Porsche, bu yıl piyasaya sunduğu ilk dizel motoru sayesinde Türkiye’de satış rekoruna koşuyor. Türkiye’de ilk 6 ayda satışlarını yüzde 40 artıran Porsche, eylülde pazara sunulacak ilk 4 kapılı modeli Panamera’nın da desteğiyle satışlarını geçen yıla göre yüzde 45 artırmayı planlıyor. Şirket, 225 Porsche satarak rekora imza atacak.

61 yıl ürettiği modellerde ekonomik motorlara karşı olduğunu vurgulayan Alman lüks spor üreticisi Porsche’nin kriz ortamında ilk dizel motorlu aracını piyasaya sunması, Türkiye’de tarihi rekora yönelmesini sağladı. Türkiye’de Doğuş Otomotiv’in bünyesindeki Porsche, ilk 6 ayda dizel Cayenne modelinin etkisiyle geçen yıla göre yüzde 40 büyüyerek 111 adetlik satışa ulaştı. Eylülde pazara sunulacak ilk 4 kapılı modeli Panamera’nın da desteğiyle geçen yıla göre yüzde 45 büyümeyi hedefleyen şirket, ekonomik krize inat yüz binlerce Euro’luk Porsche’lerden yıl sonunda 225 adet satarak, tarihi rekora imza atacak. Türkiye ayrıca dizel Cayenne satışlarında Orta ve Doğu Avrupa’yı kapsayan 21 ülke içinde en fazla araç satan ülke unvanını da aldı.

6 ayda 111 adet

Doğuş Otomotiv-Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, küresel krizde dizel modellerinin markaları için itici güç olduğunu belirterek, “Türkiye’de şubatta pazara sunduğumuz dizel Cayenne modelimiz, zorlu piyasa şartlarında markamız için önemli bir güç oluşturdu” dedi. Gürsoy şöyle konuştu: “2008 yılı toplamında 155 adet Porsche satarkan, bu yılın ilk 6 ayında şimdiden 111 adede ulaştık. Dizel Cayenne 81 adetle toplam satışların yüzde 73’ünü oluşturdu. Dizel modelimizin olmadığı bir durumu düşünürsek, satışlarımız geçen yılın bile altında olurdu.”

Yeni boyut getireceğiz

2009 yılı içerisinde pazarda yerini alacak yeni nesil Boxster ve Cayman modelleri ile kendi segmentinde en yeni ürün yelpazesine sahip markalardan birisi haline geleceklerini de kaydeden Gürsoy, ayrıca, Eylül ayında satışını gerçekleştirmeye başlayacakları ilk 4 kapılı modelleri Panamera ile sektöre yepyeni bir boyut getireceklerini de söyledi.

Porsche’nin 254 bin Euro’luk limuzini gelmeden 5 adet sattı

PORSCHE, ilk 4 kapılı modeli olan Panamera’yı 12 Eylül’de tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de de satışa sunacak. Uluslararası basın test sürüşü Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşen Panamera, Eylül’de pazara Panamera S, Panamera 4S ve Panamera Turbo modelleriyle girecek. Bu yıl 25 adet Panamera satmayı hedefleyen Doğuş Otomotiv, daha şimdiden büyük ilgiyle karşılaştı. Porsche’nin ilk limuzin özelliklerine sahip otomobili Panemara’nın daha fiyatı bile açıklanmadan 5 adet sattıklarını kaydeden Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, “Porsche için bir ilk olan bu aracın ilk sahibi olmak çok önemli. Biz talebe göre 25 adedin üzerine çıkabiliriz. Grey market’i engellemek için de hem fiyatı 2 ay önceden açıklıyoruz hem de Avrupa’yla aynı anda satışa sunuyoruz” dedi. Gürsoy, Panamera S’i 180 bin Euro’dan, Panamera 4S’i 194 bin Euro’dan ve Panamera Turbo’yu ise 254 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunacaklarını söyledi.

303 kilometre hız yapıyor

400 beygir güç üreten Panamera S’te 4.8 litre hacimli motor yer alıyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri otomotaki şanzıman seçeneklerinin yer aldığı bu versiyon 0’dan 100 kilometreye 5.4 saniyede ulaşıyor. Aracın maksimum sürati ise 285 kilometre. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip Panamera 4S ise aynı motorla 0’dan 100’e 5.2 saniyede çıkıyor. Serinin en üst modeli olan Panamera Turbo ise çift turbo teknolojisine sahip 4.8 litrelik V8 motoruyla 500 beygir güç sağlıyor. Araç maksimum 303 kilometre hıza ulaşıyor.

1 milyar dolara yaratıldı içi Vertu gibi tasarlandı

PORSCHE, 1 milyar dolarlık yatırımla geliştirdiği ilk 4 kapılı modeli Panamera’dan yılda 20 bin adet satmayı planlıyor. 4.97 metre uzunluğu ile lüks ve konforunun ön planda tutulduğu Panemera’nın ön konsolunda dünyanın en lüks cep telefonu Vertu’dan esinlenilmiş. Panamera, lüks performans serisindeki bir seri üretim otomobilde ilk kez kullanılan beş teknolojik yenilikle dikkat çekiyor. Otomatik şanzımanla birlikte temin edilen ilk otomatik start/stop özelliği, ihtiyaç duyulduğunda ekstra hacim ekleme özelliğiyle uyarlanabilir havalı süspansiyon, Panamera Turbo’da ihtiyaç olduğunda yukarıya doğru kalkan çoklu-aşamalı, ayarlanabilir arka spoylerin yer aldığı aktif aerodinamik özellikler bu teknolojik yeniliklerden bazıları.

<ı>İkinci el otomobiller hurriyetoto.com'da 

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı