GeriEkonomi Pompolar 1 Kasım'dan itibaren fiş verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pompolar 1 Kasım'dan itibaren fiş verecek

Pompolar 1 Kasım'dan itibaren fiş verecek
refid:3353327 ilişkili resim dosyası

Otoyollar, devlet yolları ve büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde bulunan akaryakıt istasyonlarıyla, 2004 yılı satışları 1 trilyon lirayı aşan istasyonların pompalarına bağladıkları yazarkasalardan fiş verme zorunluluğu 1 Kasım’da başlıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt pompalarına yazarkasa bağlanması zorunluluğuyla ilgili bir tebliğ hazırladı.
Tebliğde otoyollar, Devlet Yolu olarak belirlenen yollar ve büyükşehir belediye sınırlarıyla mücavir alanlar içerisinde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarıyla, 2004 yılı akaryakıt satışlarının toplamı 1 trilyon lirayı aşanların, akaryakıt pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatma zorunluluğuna ilişkin mücbir sebep halinin 1 Temmuz 2005 tarihinde sona erdiği hatırlatıldı. Söz konusu mükelleflerden şimdiye kadar pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatmış olanların en geç 1 Kasım 2005 tarihinden itibaren müşterilerine pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan çıkan fişleri vermeleri gerektiği belirtildi.

Tebliğin, Resmi Gazete’de yayımlanacağı tarihten sonra pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatacak olan mükelleflerin ise 1 Kasım 2005 tarihinden montajın yapılacağı tarihe kadar fatura veya perakende satış fişi, montajın bittiği tarihten sonra ise pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan çıkan fişleri verecekleri hatırlatıldı.

Akaryakıt pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatma zorunlulukları 1 Ocak 2006 tarihinde başlayacak olan mükellefler ise eğer bu tarihten önce montaj işlemlerini tamamlarlarsa 1 Ocak 2006’yı beklemeden söz konusu sistemle fiş düzenleyebilecekler.

1 Ocak 2006 tarihinden sonra işe başlayan akaryakıt istasyonları ise işe başlama tarihinden itibaren en geç 60 gün içerisinde pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatacaklar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle