GeriEkonomi Pompaya yazarkasa kaçak otogazı kesecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pompaya yazarkasa kaçak otogazı kesecek

Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, akaryakıt pompalarına takılan yazarkasalar ile kaçak LPG ile mücadelede de önemli bir adım atılacağını söyledi. 1.5 milyon otogaz kullanan araç olduğunu anlatan Neyzi, yazar- kasa uygulamasının bütün LPG’li araçları kontrol altına alacağını ifade etti.

AYGAZ’ın Koç Grubu şirketlerinden Beko ile gerçekleştirdiği yazarkasa cihazlarının LPG istasyonlarında uygulaması projesi hayata geçirildi. Tanıtım toplantısına Aygaz reklamlarında oynayan Şener Şen ile birlikte katılan Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, Euro LPG istasyonlarında yazarkasa uygulamasına geçilmesiyle kaçak otogaz satışı ile mücadele konusunda önemli bir adım attıklarını ifade etti.

MART AYINDA BAŞLADI:

Maliye Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2005’te yürürlüğe koyduğu yazarkasa projesi için Aygaz’ın denemelerine Mart 2005’te başladığını belirten Neyzi, 11 Ağustos’ta münferit Aygaz istasyonu olan İstanbul Avcılar’daki Elit Petrol’de yazarkasa uygulamasına geçildiğini ifade ederek, LPG sektöründe bir ilke imza attıklarını ve 2005-2006 döneminde Aygaz’ın yazarkasa cihazlarını tüm LPG pompalarında hizmete sunmayı planladıklarını söyledi. Neyzi, ‘LPG sektörünün en önemli sorunlarından biri vergi kaçakçılığı ve kayıt dışı kazanç. Türkiye’de kaçak dolumlar sözkonusu. Otogazla tüpgaz arasındaki ÖTV farkı kaçakçılığa teşvik ediyor ve otogaz istasyonlarında tüp dolumları yapılıyor. Yazarkasa uygulaması kaçak otogaz satışı ile mücadele konusunda önemli bir adım teşkil edecek’ dedi.

1.5 MİLYON ARAÇ:

Türkiye’de 1.5 milyon otogaz kullanan araç olduğunu anlatan Neyzi, yazar kasa uygulamasının bütün LPG’li araçları kontrol altına alacağını ifade etti. İstasyonlara yerleştirilecek yazarkasaların, Mardin’in 40 derece sıcağında ve Erzurum’un soğuğunda çalışması gerektiğini dile getiren Neyzi, geliştirilen yazarkasaların bu ortamlarda çalışabilecek nitelikte, çok kullanışlı olduğunu kaydetti.

YÖNETMELİK BEKLİYORUZ:

Yılbaşında LPG kanununun devreye girmesiyle yeni bir dönemin başladığını söyleyen Neyzi, yeni kanunun usulsüz uygulamalarla ilgili birçok düzenlemeyi de beraberinde getirdiğini, ancak kanunun uygulanmasın için yönetmeliklerin devreye girmesinin beklendiğini anlatarak, ‘EPDK’nın bu yönetmelikleri bir an önce yayınlamasını istiyoruz. Yeni kanunla birlikte sözünü ettiğimiz sorunların en aza indirgeneceğini düşünüyoruz. Biz de sektörün sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik gerekli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Yazar kasa uygulaması da bunlardan biri’ dedi.

Pompaya yazarkasa modeli için ihracat planı da var

BEKO
Elektronik Ürün Grup Yöneticisi Alican Aydeniz de Aygaz’ın LPG istasyonlarına yazarkasa takılması nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada dünyada başka bir ülkede benzer uygulaması olmayan bir ürün için Beko Elektronik olarak hem endüstriyel tasarım hem de mekanik ve elektronik tasarım ekiplerinin yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini söyleyerek, projenin başka ülkelerde de uygulanması için çalışmalar yapıldığını ifade etti. Projenin maliyeti konusunda Aydeniz, ‘Projenin genel maliyeti daha çok mühendislik ve AR-GE maliyetlerinden oluşuyor. Japonya, İtalya ve Türkiye’den AR-GE hizmeti aldık. Yazarkasanın satış fiyatı 2-3 bin dolar civarında. Projenin maliyetini yapmadık. Ancak eş projelerden çok daha yüksek bir maliyete sahip olduğunu söyleyebilirim’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle