GeriEkonomi PO: Türkiye’ye özel yağ üretiyoruz 25 ülkeye ihracat yapıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PO: Türkiye’ye özel yağ üretiyoruz 25 ülkeye ihracat yapıyoruz

Petrol Ofisi’nin Türkiye’nin şartlarına özel yağ üreten tek dağıtım şirketi olduğunu belirten Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknik Hizmetler Müdürü İbrahim Hani, ‘Türkiye’de satılan her 3 litre madeni yağdan 1 litresi Petrol Ofisi’ne ait. Ayrıca 25 ülkeye de madeni yağ ihraç ediyoruz’ dedi.

TÜRKİYE’nin akaryakıt dağıtımının önde gelen şirketlerinden olan Petrol Ofisi, madeni yağ alanındaki gücünü de her geçen gün artırıyor. 2000 yılında özelleştikten sonra yeniden yapılanma çalışmalarına hız veren Petrol Ofisi, bugün uluslararası standartlarda Türkiye’ye özgü madeni yağ üreten tek firma olma özelliğine sahip. Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknik Hizmetler Müdürü İbrahim Hani, Türkiye’de madeni yağ pazarında açık ara lider olduklarını belirterek, ‘Türkiye’de satılan her 3 litre madeni yağdan 1 litresi Petrol Ofisi’ne ait. Ayrıca 25 ülkeye de madeni yağ ihraç ediyoruz’ dedi.

Petrol Ofisi, madeni yağ üretimi konusundaki gücünü daha iyi göstermek amacıyla işbirliği yaptığı uluslararası şirketlerden Chevron Oronite’nin Paris’teki tesislerine bir basın gezisi düzenledi. İbranim Hani, düzenlenen toplantıda Petrol Ofisi’nin madeni yağlarla ilgili Avrupa ve Amerika’da ne tür çalışmalar yapılıyorsa kendilerinin de aynı çalışmaları Türkiye’de eş zamanlı yaptıklarını belirtti.

500 MİLYON DOLARLIK PAZAR:

Chevron Oronite’nin ChevronTexaco’ya bağlı dünyanın en büyük madeni yağ katık üreticilerinden biri olduğunu söyleyen Hani, ‘Türkiye’de ürettiğimiz madeni yağlar için gerekli olan katık maddesinin bir kısmını bu şirketten alıyoruz. Bu şirket hem bize hem diğer uluslararası yağ üreticilerine katık maddesi sağlıyor’ dedi. Bugün Türkiye’de yılda 330 bin ton madeni yağ satıldığını söyleyen Hani, ‘Toplam satılan madeni yağın 110 bin tonu Petrol Ofisi’ne ait. Yüzde 33’lük pay ile pazarın açık ara lideriyiz. Bizden sonraki firma 48 bin ton satıyor. Bu da gücümüzü ortaya koyuyor’ dedi. Hani, Türkiye’nin madeni yağ pazarının 500 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, özelleşmeden önce satışlarının 90 bin ton civarında olduğunu belirtti.

İKİ FABRİKADA 400 ÇEŞİT ÜRÜN:

Türkiye’de Petrol Ofisi’nin iki madeni yağ fabrikasında üretim gerçekleştirdiğini belirten Hani şöyle konuştu: ‘Petrol Ofisi, baz yağ ihtiyacını hem Tüpraş hem de yurt dışından temin ediyor. Madeni yağ üretimi için gerekli olan katığı ise başta Chevron Oronite olmak üzere yurtdışından 4 ayrı şirketten alıyor. Zaten bu şirketlerin dışında başka katık üreticisi yok. Aliağa fabrikamızda sentetik ve mineral esaslı motor yağları ile endüstriyel yağlar üretirken, Derince fabrikamızda gres üretim dahil daha geniş bir yağ üretimi yapıyoruz. Petrol Ofisi’nin bugün piyasada 400 çeşit yağı bulunuyor.’ Hani, madeni yağ ihracatlarını ise hergeçen gün artırdıklarını belirterek, ‘Biz 25 ülkeye şu an için 6 bin ton civarında yağ ihraç ediyoruz. Bu rakamı 15 bin tona çıkarmayı hedefledik’ dedi.

EKSİĞİMİZ YOK FAZLAMIZ VAR:

Petrol Ofisi’nin sattığı madeni yağların Türkiye’de satılan uluslararası diğer markalardan hiç bir farkının olmadığını belirten Hani, ‘Biz uluslararası şirketlerle aynı standartlarda yağ üretiyoruz. Eksiğimiz yok fazlamız var. Biz Türkiye şartlarına göre yağ üreten tek firma özelliğine sahibiz. Bugün uluslararası şirketler Avrupa standartlarına göre ürettiği yağları Türkiye’de satıyor. Biz ise aynı standartlarda ürettiğimiz yağları Türkiye şartlarına göre geliştiriyoruz. Çünkü Türkiye’de iklim, yol ve araç şartları çok farklı’ dedi. Bugün Avrupa’da 15 bin ton yük taşıyan bir kamyonunun Türkiye’de ekonomik zorluklar nedeniyle daha fazla yük taşımak zorunda kaldığını hatırlatan Hani, bunun da yağ kullanımını etkilediğini kaydediyor. Hani, ‘Bunun dışında iklim şartları ve yol durumuda Türkiye’ye özel bir yağın önemini artıyor’ dedi.

1 yağın onayı için 1 sene ve 500 bin Euro harcıyoruz

Dünyadaki
katık ve motor üretici firmaları ile çok yakın ilişki içinde olduklarını söyleyen Petrol Ofisi Madeni Yağ Otomotiv Satışları Müdürü Cem Vefai ise, Petrol Ofisi tarafından üretilen otomotiv ve endüstriyel yağların dünyanın önde gelen araç/ekipman üreticilerince (OEM) onaylandığını belirtti.

4 SENEYİ BİLE BULUYOR:

Ortalama bir madeni yağ üretiminin 1-1.5 sene sürdüğünü belirten Vefai, yağı üretikten sonra onay alınmasının ise bir bu kadar zaman aldığını söyledi. Vefai, ‘Bir yağın piyasa çıkması 1 sene ile 4 sene arasında değişiyor’ dedi. Madeni yağ üretmek için önce baz yağ ve katık temin ettikleri söyleyen Vefai şöyle konuştu: ‘Tüpraş veya yurtdışından temin ettiğimiz baz yağın içine katık aldığımız firmanın verdiği standartlarda katık maddesi koyarız. Bunu yaptıktan sonra hem biz hem de katık aldığımız şirket yağı test eder. Onay aldıktan sonra üretiriz ve yine testlerden geçer. Piyasa sunmadan önce hem uluslararası kuruluşlardan hem de araç ve ekipman üreticileri olan OEM’den onay almak için harekete geçeriz. Bu da her bir firmadan onay anlamına gelir.

ONAYLAR YAĞIN ARKASINDA:

Örneğin, kamyon yağı için Mercedes ve MAN’dan onay alırken, otomobil yağları için bir çok firmadan onay almamız gerekiyor. Tüm onayların alınması yaklaşık 1-1.5 sene sürer ve almamız gereken onay sayısının bedeli 500 bin Euro’ya kadar çıkar. Toplam bir yağın piyasaya çıkma maliyeti ise bir kaç milyon Euro’yu geçer.’ Otomotiv firmalarından alınan onayın çok önemli olduğunu söyleyen Vefai, ‘Bu onaylar yağın arkasında belirtilir ve ne kadar çok onay alınırsa o kadar bizim için iyidir’ dedi.

Yağ ambalajları için 10 milyon dolar harcadık

2000 yılında özelleştikten sonra yağ ambalajlarını da baştan aşağıya değiştirdiklerini söyleyen Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknik Hizmetler Müdürü İbrahim Hani, ‘Tüm ambalajlar değişti ve tasarımlarını İtalyan bir tasarımcı yaptı. Sadece bir ambalajın kalıbı için 330 bin dolar ödedik. Bunun dışında grafik, farklı kapak ve özellekleri ile birlikte yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptık’ dedi.

Merdivenaltı yağ alanlar risk altında

Türkiye’de satılan madeni yağların yüzde 20-25’inin merdivenaltı üretim olduğunu söyleyen Hani, ‘Biz ve uluslararası rakiplerimiz aracın ömrünü uzatacak şekilde araştırma ve geliştirme yapıp yağ üretiyoruz. Uluslararası bir çok onay alıyoruz. Büyük yatırımlar yapıyoruz. Ama bazı merdivenaltı üreticileri atık yağları toplayıp içine katık maddesi koymadan bir takım kimyasallarla ambalajlayıp piyasaya sürüyor. Birde üstüne sanki firmalardan onay almış gibi damga vuruyor. Ama şirketin adresi ve telefonu bulunmuyor. Tüketiciler bu tip ürünlere çok dikkat etmeli. Bir aracın motorunun aracın değeri kadar olduğunu unutmamalılar’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle