GeriEkonomi PO: Fuel-oil’de Tüpraş’ın üretimine uyduk, 6 numarayı ’belgeli’ verdik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PO: Fuel-oil’de Tüpraş’ın üretimine uyduk, 6 numarayı ’belgeli’ verdik

PO: Fuel-oil’de Tüpraş’ın üretimine uyduk, 6 numarayı ’belgeli’ verdik
refid:11484650 ilişkili resim dosyası

Ambarlı Santralı’na verdikleri fuel-oli’in bir bölümünün 6 numara olmasının "sözleşmeye aykırı" iddiasıyla devlet ihalelerinden 1 yıl men edilen Petrol Ofisi, uğradığı haksızlığı belgeleriyle ortaya koydu. PO’nun CEO’su Melih Türker, "Tek üretici Tüpraş bazen 5, bazen de 6 numara fel-oil üretir. Durumu EÜAŞ’a bildirip, sözleşmeye koyduk, satışı ona göre yaptık" dedi.

PETROL Ofisi CEO’su Melih Türker, Ambarlı Elektrik Santralı’nda kullanılmak üzere ihalesi yapılan 350 bin ton fuel-oil alımında sözleşmeye aykırı hareket edildiği iddiasıyla Petrol Ofisi hakkında 1 yıl süreyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılma yasağı getirildiğini basında yer alan haberlerden öğrendiklerini belirterek, "Kamu ihale yasağının Petrol Ofisi’ne neden geldiği sorusunun cevabı bende değil" dedi. Türker, olaya konu olan sürecin çok uzun yıllara dayandığını, Petrol Ofisi’nin Elektrik Üretim A.Ş’nin (EÜAŞ) Ambarlı tesislerine uzun süredir ikmal yaptığını belirtti. Türker, dün (önceki gün) 16.30 civarı EÜAŞ’den gelen faksla durumdan haberdar olduklarını ifade ederek, "Detaylı nedenleri bilmiyoruz. Ajansta yer alan haberden Petrol Ofisi olarak sözleşmemizin tek taraflı olarak fesh edildiğini ve tüm kamu ihalelerinden 1 yıl men edildiğimizi öğrendik" dedi. Türker, şu bilgileri verdi:

Fuel-oilde tek tedarikçi Tüpraş bazen 5 bazen 6 numara üretiyor
/images/100/0x0/55ead94cf018fbb8f89aa0d2

EÜAŞ Ambarlı Elektrik Santralı’na 6-7 yıldır ikmal yapıyoruz. İstanbul’a elektrik sağlayan bu termik santrala fuel-oil temin edilmesidir.

EÜAŞ, Mart 2008 dahil, yaptığı bütün ihalelerde 5 veya 6 numaralı fuel-oil alımı yaptı. Bu ihalelerin şartnamelerinde 5 veya 6 numara fuel-oil ikmal edilebileceği çok net bir şekilde ortaya kondu.

Niye 5 veya 6 numara fuel-oil alınacağı belirtiliyor? Çünkü, tek rafineri olan TÜPRAŞ, ham petrolün menşeinden kaynaklanan kükürt oranı nedeniyle bazen 5 numara bazen de 6 numara fuel-oil üretiyor.

İhale internette açıktır her şirket katılabilir

* Son olarak EÜAŞ tarafından Ambarlı Santralı için Ekim 2008’de yapılan ihalede ise sadece 5 numara fuel-oil alanacağını şartnamede yer aldı.

* Bu ihale açık bir ihaledir ve internet sitesinde de yayınlanır. Her türlü akaryakıt şirketi de bu ihaleye katılabilir.

İhaleye şartlı teklif verdik

Petrol Ofisi olarak biz de şartnameyi aldık. İnceledikten sonra sadece 5 numara fuel-oil alınacağı maddesini gördükten sonra yasal itiraz süre içerisinde EÜAŞ’ye geri döndük. TÜPRAŞ’ın hampetrole bağlı olarak bazen 5 numara bazen de 6 numara fuel-oil üretmesi nedeniyle ihaleye şartlı teklif verdik.

Teklifimizi fuel oil 5 ile birlikte fuel oil 6 da ikmal etmek şartıyla verdik ve faturaların da bu şekilde kesileceğini EÜAŞ’a ilettik.

TPIC de katıldı ama teşekkür edip çekildi

İhaleye bir devlet kuruluşu olan TPIC (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO’nun bağlı iştiraki) de girmişti. Ancak, teşekkür mektubu vererek ihaleden çekildi.

Sonrasında Petrol ofisi olarak şartlı teklif verdiğimiz ihaleyi kazandık. Sözleşmeyi yapmak üzere EÜAŞ taarfından davet edildik. 5 Aralık 2008 tarihinde de sözleşmeyi imzaladık.

36 bin ton 6 numara verdi, denetçi ’uygundur’ dedi

Sözleşme imzalandıktan sonra iki seferde toplam 36 bin ton kadar 6 numara fuel-oil ikmali gerçekleştirdik.

Her iki seferde de Tüpraş’tan gelen bazen 5 numara bazen de 6 numara fuel-oil ürettiğine ilişkin yazıyı da ek olarak verdik.

Malın tesliminde ise şu prosedür uygulandı. EÜAŞ’ın personeli ve bağımsız bir denetçi yakıtı taşıyan gemilerden örnek alarak tahlil ettiler ve kabulden sonra gemi boşaltıldı. Her mal tesliminde ’uygunluk’ zabıtı tutuldu.

17 Şubat’ta mektup aldık, ’5 numara sınırı’ kondu

4 Şubat 2009 tarihinde EÜAŞ’den bize bir mektup geldi. Mektupta, "Tüpraş 5 veya 6 numara fuel-oil üretiliyor. Bunu anlıyoruz ancak Tüpraş’tan yeterince 5 numara ürün temin edemediğinizi ispatlayın. Tüpraş’tan aldığınız yazıları da teslimatta ek olarak gönderin" şeklinde bir talep aldık.

17 Şubat 2009 tarihinde ise EÜAŞ’den bir mektup daha aldık. Mektupta EÜAŞ’nin bundan böyle sadece 5 numara fuel-oil alacağı belirtilerek, gereğiinn yapılamsı rica ediliyordu.

Tüpraş bize özel üretim yapmak durumunda kaldı

Bunun ardından Tüpraş ile görüştük ve EÜAŞ’nin bizden talebini ilettik. Tüpraş bize çok yardımcı oldu. Kendilerine teşekkür ederim. Bunun üzerine Tüpraş yüzde 1 kükürt oranına sahip olan fuel-oil ithal ederek elinde 6 numara fuel-oil ile karıştırarak bize 5 numara fuel-oil temin etti.

Petrol Ofisi olarak 17 Şubat’tan itibaren Ambarlı santralına 180 bin ton 5 numara fuel-oil ikmali gerçekleştirdik. Hilade belirtilen 350 bin tonluk yakıtın yaklaşık 220 bin tonunin ikmalini gerçekleştirdik.

Dün (önceki gün) ise EÜAŞ’den fuel-oil alımını durdurduğunu belirten bir faks aldık. Bugün (dün) de Resmi Gazete’den Petrol Ofisi’nin kamu ihalelerinden 1 yıl süreyle men edildiğini öğrendik.

Bakan, ’İstanbul’u elektriksiz bırakmayın’ dedi sineye çektik

BUNDAN
15-16 ay önce EÜAŞ’den alacakları ve vadesi geçmiş olan 60-70 milyon lira para biriktiğinde Bakan’a (Enerji Bakanı Hilmi Güler) yaptığı bir ziyaret sırasında durumu anlattığını söyleyen Melih Türker, "Bakana ’dayanamayacağız, ikmali keseceğiz’ dedim. Bakan ise ’Melih Bey kesmeyin, İstanbul’u elektriksiz bırakırsınız’ şeklinde cevap verdi. Bizde İstanbul’u elektriksiz bırakmadık ve sineye çektik" diye konuştu.

PO için kárlı değil, cironun yüzde 9’u kamudan geliyor

5
numara fuel-oil ile 6 numara fuel-oil arasında fiyat farkı bulunmadığını söyleyen Melih Türker, şöyle konuştu: "Fuel oil 5 ile fuel 6’nın kárlılık açısından hiçbir farkları yoktur. İkisini de Tüpraş bize aynı fiyattan veriyor. Tahsilatı zamanında yapamazsınız. Bizim alacağımız açıkta duran paramızın averajı 50-60 milyon liradır. 100 milyon liraları bulduğu zamanlar olmuştur. Bu iş Petrol Ofisi için zaten kárlı bir iş değildir. Bizim kamu segmentindeki ciromuz toplamın yaklaşık yüzde 9’udur. Brüt karlılık anlamında ise toplam karlılığımızın yüzde 5-6’sı civarındadır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle