GeriEkonomi Piyasayı sarsan üç dedikodu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  68
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasayı sarsan üç dedikodu

Piyasayı sarsan üç dedikodu
refid:10202399 ilişkili resim dosyası

Global piyasalarda öğle saatlerinde bir anda yaşanan çöküşün ardından üç dedikodu çıktı.

Piyasalarda büyük deprem

Londra kaynaklı haberlere göre ABD'de Dow Jones endeksinin bugün açılmayabileceği, otomotiv devi GM'in iflas başvurusunda bulunacağı ve piyasalarda yeni bir koordineli faiz indirimi olabileceği yönündeki söylentiler borsalarda yüzde 10'a varan düşüşler yaşanmasına neden oldu.

Öte yandan ABD'de vadeli işlemlerde Dow Jones yüzde 6.27 kayıpla limite geldiği için işlemler durdu.

Global piyasalarda panik satışlar bugün de devam ediyor. Sabah Asya'da Sony ve Samsung'dan gelen olumsuz haberlerle çakılan Uzakdoğu borsalarını Avrupa ve ABD vadeli işlemler de izliyor. Avrupa'da yüzde 5 civarında olan kayıplar öğle saatlerinde bir anda yüzde 10'lara çıkarken, saat 15.30 itibariyle yüzde 8-9 aralığında dengelendi.

Piyasalardaki olumsuz havanın sürdüğüne ve ekonomik küçülmenin şirketleri etkileyeceği beklentisiyle satışların geldiğine işarete den uzmanlar, bunlara bir de piyasa spekülasyonlarının ve dedikodularının eklenmesinin paniği artırdığını ifade ediyor.

ABD VADELİ İŞLEMLER DURDU

Avrupa'daki yoğun satış dalgası ABD vadeli işlemler piyasasını da vurdu. Satışlarla birlikte Dow future'larında kayıp yüzde 6.27'ye gelirken, sistem otomatik olarak birkaç kez durdu. S&P 500 future'ları da aynı anda yüzde 6.56 değer yitirdi.

HIZLI DÜŞÜŞLE BAŞLADI

ABD'de borsalar ise vadeli işlemler piyasasının işaret ettiği gibi hızlı bir düşüşle güne başladı. İlk işlemlerin ardından Dow Jones'taki kayıp yüzde 6'yı geçerken Nasdaq'ta yüzde 7'ye ulaştı.

Dow Jones saat 16.40 itibariyle düne göre yüzde 5 düşüşle 8 bin 250 puanda bulunuyor.  

Asya borsalarında büyük düşüş / Foto-galeri 

Greenspan'dan geciken itiraf

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle