GeriEkonomi Piyasaya Hazine faizinde 13 puanlık iniş morali
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasaya Hazine faizinde 13 puanlık iniş morali

Piyasalarda geçen hafta başlayan yumuşama, dün Hazine Müsteşarlığı'nın en az 772 trilyon lira borçlanmayı hedeflediği üç aylık bono ihalesine kilitlenmişti.

Hazine ihalesinde faizin düşmesi ve yüksek miktarlı talep bekleniyordu. Sonuçlar beklendiği çıktı ve Hazine Müsteşarlığı dünkü ihalesinde en az 772 trilyon lira olarak açıkladığı borçlanma miktarını yüzde 91.88'lik yıllık bileşik faizle borçlandı. Böylece, bir önceki ihalede yüzde 104 olan yıllık bileşik borçlanma oranı, bu ihalede yaklaşık 13 puan düştü. Yine geçen ihalede yetersiz taleple karşılaşan Hazine, dünkü ihalesinde 2 katrilyon 626 trilyon liralık teklifle karşılaştı.

Hazine Müsteşarlığı'nın önceki hafta moral bozucu bir sonuçla karşılaştığı ihalesinden sonra dünkü ihalede yüksek talep, düşen faiz ikilisi piyasalarda ‘başarılı sonuç’ olarak tanımlandı. Dünkü ihalede satılan bonolar, tek fiyat ihale sistemi ile ihraç edildi ve basit faiz ise yüzde 70.78 oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), önceki gün ve dün ilk seansta olumlu gelişmelerin beklentisiyle yükselmişti. Cuma günü 9.684 puanla kapandıktan sonra, önceki gün ikinci seansın son dakikalarında yoğunlaşan alımlarla, 350 puan yükselip 10.034 puandan kapanan borsa, dün 65 puan daha artış kaydetti ve 10.100 puandan kapandı. İMKB-100 Endeksi'nin dün ilk seanstaki kapanışı 10.224 puan düzeyindeydi. İlk seanstaki yükselişten sonra satış ağırlıklı başlayan ve 9.939 puana kadar çekilen İMKB-100 Endeksi, seansın son yarım saatinde yeniden 10 binli puanlara dönerek, ikinci seansa göre 124 puanlık düşüş kaydetmesine rağmen önceki güne göre yüzde 0.65 yükseldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle