GeriEkonomi Piyasalarda ve petrolde sert düşüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda ve petrolde sert düşüş

Piyasalarda ve petrolde sert düşüş
refid:21050594 ilişkili resim dosyası

Yunanistan ve İspanya endişelerinin yanı sıra Çin ve ABD'ye ilişkin büyüme kaygıları piyasalara satış getirdi. Euro yen karşısında 12 yılın, dolar karşısında ise son 25 ayın en düşüğüne geriledi. Güçlenen dolar içeride 1.8220 seviyesine yükseldi. Petrol fiyatları da büyüme kaygılarıyla yüzde 4 geriledi.

 

Uluslararası piyasada açılışın ardından en düşük 1.2082'yi gören ve şu anda 1.21 sınırında işlem gören parite bu seviyeleri en son 2010 Haziran ayında görmüştü.

Euro, içeride ise yaklaşık yüzde 0.3'lik değer kazancıyla 2.2030 TL seviyesinde yer alıyor.

BORSALARDA SATIŞ VAR

Artan tansiyon hem içeride hem de dışarıda borsalara da satış getirdi. Güne 400 puanlık düşüşle 61.390 puandan başlayan İMKB 100 Endeksi, daha sonra güçlenen satışlarla günü 60.736 seviyesinden kapattı. Hisse senetlerinin bu seviyedeki kaybı yüzde 1.71 oldu.

Küresel borsalarda da satış havası hakim. Londra'da FTSE 100 endeksi yüzde 2.26, Paris'te CAC 40 Endeksi yüzde 2.5, Frankfurt'te DAX Endeksi yüzde 3, İspanya'da da IBEX 35 endeksi ise 2.2 ekside işlem görüyor.

Asya tarafında ise Nikkei endeksi günü yüzde 1.9, Çin'de Şangay bileşik endeksi ise yüzde 1.3 gerileyerek kapattı.
 
Cuma günü İspanyol hükümeti ülkedeki resesyonun gelecek yıl da süreceği tahmininde bulunmuş ve mali sorunlar içindeki Valencia Bölgesi'nin yardım istediğini bildirmişti. Bu endişelerle İspanya borsası yüzde 6 düşerken, 10 yıllık tahvil faizi yüzde 7.27 ile en yüksek seviyesine çıktı. İspanya'da tahvil faizleri bugün ise tarihi zirvesi olan yüzde 7.5320 seviyesine yükseldi.

YUNANİSTAN YİNE KRİTİK

Bu hafta Atina'da kreditörlerce inceleme altına alınacak Yunanistan'da, eurodan çıkış senaryoları da yeniden gündeme geldi. Dün gelen haber ve raporlarda,

Yunanistan'ın 2020 itibariyle bütçe azaltma hedeflerini tutturamayacağı ve ülkenin ekstra 50 milyar euroya ihtiyacının olacağına dikkat çekildi. IMF'nin kredileri kesmesi halinde Eylül'de Yunanistan'ın iflasının gündeme gelebileceğine dair senaryolara ağırlık veriliyor.

ÇİN'DE YAVAŞLAMA TEDİRGİNLİĞİ

Piyasalarda karamsarlığa neden olan bu gelişmelere hafta sonunda Çin Merkez Bankası'nın ülke ekonomisinin 3. çeyrekte daha da yavaşlayacağını açıklamasının eklenmesi moralleri biraz daha bozdu.

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin, yılın ikinci çeyreğinde  yüzde 7.6 ile 3 yılın en düşük seviyesinde büyümüştü.

BÜYÜMEYE KAYGILARI PETROLÜ AŞAĞI ÇEKTİ

Büyümeye yönelik endişeler petrol fiyatlarına da satış getirdi. Eylül teslimi ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1.4'lük düşüşle 91.4 dolardan işlem görüyor. Brent tipi petrolün varil fiyatı ise yaklaşık yüzde 4'lük gerilemeyle 102.6 dolar oldu.

Geçtiğimiz haftaya 101 dolar seviyesinden başlayan Brent petrolün varil fiyatı hafta boyunca piyasalardaki iyimserliğin etkisiyle yükseliş trendinde hareket etmiş ve haftayı yüzde 5 oranında yükselişle 106.7 dolardan kapatmıştı.

Bugün ise Çin'de büyümeye yönelik endişelerin yetkili ağızlardan daha güçlü bir şekilde dile getirilmesiyle sert bir şekilde düşüşe geçen petrol fiyatları için analistler 100 ve 98 dolar desteklerinin takip edileceğini belirtiyorlar.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle