GeriEkonomi Piyasalarda siyasi gerilim sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda siyasi gerilim sürüyor

Piyasalarda siyasi gerilim sürüyor
refid:24661059 ilişkili resim dosyası

Dün ABD’den gelen beklenenden daha kötü bir veri piyasaları olumlu etkiledi.

Ancak Suriye gerginliğinin tırmanması bu olumlu havayı kısıtladı. Veriler açıklanmadan önce dolar 2.060 TL seviyesindeyken veriler açıklanır açıklanmaz 2.05 TL seviyelerinin altına kadar geriledi. Borsa ise yüzde 2’ye kadar yükseldi. Ancak seans sonuna doğru piyasalara Suriye freni geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış müdahale olması halinde Suriye’ye yardım edeceğini açıklaması uluslararası borsalarda düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Piyasalar kapandığında dolar 2,0550 TL seviyesine yerleşti. Borsa da haftayı sınırlı bir yükselişle yüzde 0,78 artarak 67bin 232 puandan kapattı.

İŞSİZLİK KÖTÜ GELDİ

Siyasi gerginlik bir tarafa piyasalarda olumlu hava estiren gelişme ABD’nin tarım dışı istihdam verileri oldu. Ağustos ayında ABD 169 bin kişiye tarım dışı istihdam yarattı. İşsizlik oranı ise yüzde 7.3 olarak gerçekleşti. Temmuz ayı ABD tarım dışı istihdam verisi büyük bir revizyona uğrayarak 104 bin kişi olarak açıklandı.
ABD’de Ağustos ayında tarım dışı istihdamın beklenenden düşük gelmesi piyasada Fed tahvil alım azaltımı hamlesinin gözden geçirilebileceği yorumlarına yol açtı. Uzmanlar bu rakamlarla birlikte Fed’in tahvil alımı azaltımında eylül ayını atlayabileceğini, eylül ayında başlansa bile azaltım miktarının düşük olabileceğini belirtti.

İŞSİZLİK

Diğer taraftan ABD’de istihdam rakamlarının beklenenden az gelmesine rağmen işsizliğin yüzde 7.3’e düşmesi de dikkat çekti. Bu oranın düşmesinde işgücüne katılım oranının düşmesi rol oynadı. Genel işgücüne katılım oranı 330 bin kişi düşüş gösterdi. ABD işgücüne katılım sayısının tüm nüfusa oranı yüzde 63.2 ile 1978’den beri en düşük seviyesinde bulunuyor.

FAİZLER HIZLI DÜŞTÜ

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin düşüşüyle tetiklendi. Tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının ardından, son haftalarda dolar/TL kuru üzerinde de büyük etkide bulunan ABD 10 yıllık tahvilleri faizinde de büyük düşüşler yaşandı. Doların TL karşısında rekor kırdığında yüzde 3’e yaklaşan ve daha sonra yüzde 3’ü gören 10 yıllık tahvil faizler 12.5 baz puan düşerek yüzde 2,87’ye kadar geriledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle