GeriEkonomi Piyasalarda sert düşüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  87
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda sert düşüş

Piyasalarda sert düşüş
refid:10032471 ilişkili resim dosyası

Hafta başından bu yana global piyasaları etkisi altına alan kriz bugün Türkiye'de de ortaya çıktı.

ABD'nin en kritik günü

Dolar içeride de yükselişe geçti 

Borsaların kara haftası

Bayram tatili nedeniyle fırtınadan kurtulan Türkiye'de bugün borsa yüzde 4.16 oranında düşüşle 34 bin 553 puana inerken dolar 1.3050 ile son 5 ayın zirvesini gördü.

BORSA: Güne sert bir satışla başladı. Açılışla birlikte gelen satışlarla endeks birkaç dakika içerisinde yüzde 6.6 kayıpla 33 bin 670 puana geriledi. Borsa ilk seansı yüzde 6.2 kayıpla 33 bin 820 puandan noktaladı. İkinci seansın sonlarına doğrun bir toparlanma izlenirken, borsa günü yüzde 4.16 oranında düşüşle 34 bin 553 puandan tamamladı.

DOLAR: Yurtdışındaki yükselişe paralel içeride de hızlı bir hareket izlendi. Dolar güne 1.3050 YTL seviyelerinden başlarken pazartesi kapanışa göre yüzde 4 değer kazandı. dolar gün içerisinde 1.30-1.3050 aralığında dalgalandı. 

ULUSLARARASI BORSALAR: Asya borsaları haftalık bazda son 13 ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. ABD'de dünkü düşüşle birlikte dört günlük kayıp yüzde 6'ya dayandı.

EURO/DOLAR PARİTESİ: Sabah saatlerinde eruoya gelen tapki alımları öğleden sonra yerini yine dolara bıraktı. Dolar euro karşısında 1.3735 ile son 13 ayın zirvesini gördü.  

BORSADA BEKLENEN DÜŞÜŞ

Türkiye'de bayram tatili olması nedeniyle yaşanan fırtınadan kurtulan İMKB'de fatura bugün çıktı.

Güne yüzde 6.6 düşüşle başlayan borsa, Avrupa piyasalarının artıya dönmesi ile birlikte hafifçe toparlandı ve 34 binin üzerine çıktı. Piyasanın ilk seansın ortalarına doğru 34 bin 100-200 bandında dengelendiği izlenirken hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 5 seviyesine geriledi. Ancak seans sonuna doğru gelen yeni bir satış dalgası ile borsa ilk yarıyı yüzde 6.2 kayıpla 33 bin 820 puandan tamamladı.  

İkinci seansta da endeks ilk seans kapanış seviyelerine çok yakın hareket etti. Ancak seans sonuna doğru bir toparlanma izlenirken borsadaki kayıp yüzde 4.162ya kadar geriledi. 

 AMERİKA'YA BAĞLI

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, borsanın seyri ile ilgili şunları söyledi:

"Eğer 35 bin -34 bin 700 destekleri kırılırsa, ilk etapta 34 bin 150 seviyesine bir gerileme olabilir. İMKB 34 bin 700-35 bin üzerinde bugün kaldığı sürece, piyasalar için sorun yok. 34 bin 150 seviyelerine gerilemesi durumunda sorun olacak, sorunun büyümemesi ve her türlü sorunun giderilmesi için ise ABD’de Kongre’nin onayı gerekecek. Piyasalar kongreden plana onay verecek yeterli sayıya ulaşacağına inanmadı ve dün aslında bunu fiyatlandırdı. Piyasaları dün karaya bağlayan sebep buydu. Bugün kongre onaylarsa, Kırmızı Cuma sonrasında Yeşil Pazartesi görebiliriz."

Yapı Kredi Yatırım Araştırma Teknik Analisti Hüseyin Taş, kurtarma planının temel maddeleri üzerinde anlaşılma olsa bile detaylara yönelik endişeler ve Avrupa finansal sistemine ilişkin kaygıların tedirginlik yaratmaya devam edeceğini belirtti. Taş, "Bu da piyasaların kısa dönemde satış baskısı altında kalmasına neden olacak gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

Taş, İMKB için 32500 puan seviyesinin ilk destek noktası konumunda bulunduğuna değinerek, ilk etapta bu seviyenin üzerinde tutunma çabası olsa bile, başta ABD merkezli yaşanacak gelişmelerin yakından izleneceğini ve konuyailişkin gelişmelerin daha alt noktalara doğru baskı yaratabileceğini sözlerine ekledi.

1.35'TEN SATIŞ GELİR

Ata Portföy Yönetim Müdürü Serdar Pazı dolarda 1.3450-1.3500 seviyelerinde önemli bir direnç olduğunu belirtti. "O seviyelere yükselirsek özellikle içeriden satış gelir" diyen Pazı, şunları söyledi:

"Eğer Merkez Bankası radikal bir faiz indirimi yaparsa o zaman dolarda 1.40-1.42'leri konuşuruz. Ama ben Merkez'in temkini elden bırakmayarak faizi değiştirmeyeceğini düşünüyorum. Dolarda bekleyenler için 1.35'in üzeri satış fırsatı olur." 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle