Piyasalarda gergin hava yayıldı, dolar 1.62 liraya dayandı

Hürriyet Haber
01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ortadoğu’da yaşanan gerginlik ve içerde Merkez Bankası’nın geçen hafta aldığı kararlar piyasa üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Dolar 1.62 TL’ye dayanırken, güne sert yükselişle başlayan bono faizleri ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), gün sonunda yatay bir seyir izledi.

Dolar hızlı yükseldi

Döviz piyasasında açılışla birlikte yükseliş hız kazandı. Geçen haftayı 1.61 liraya kadar tırmanarak tamamlayan dolar bankalararası piyasada bu hafta 1.60 lira düzeyinden açılışla başladı. Ardından hızlı yükselişin gerçekleştiği döviz piyasasında dolar hızla 1.62 liraya doğru hareket gerçekleştirdi. Dolar bu piyasada en yüksek 1.6188 liraya kadar yükseldi. Ardından gelen satışlarla gerileyen dolar bu piyasada volörlü işlemlerde 1.6060 liradan işlem gördü. Dolar serbest piyasada 1.6030 liradan kapanış yaptı.

Faiz ihale öncesi tırmandı

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği ihaleden önce bono faizi güne yükselişle başladı. Gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 8.33’e kadar tırmandı. Ancak ardından gelen alımlarla yeniden yön aşağı döndü ve faiz yüzde 8.16 düzeyine geriledi. Faizdeki bu yükseliş son 5 ayın en yüksek seviyesi oldu. Bir bankanın bono masası yöneticisi, şu yorumu yaptı: “Gösterge faiz ihale öncesi satışlarla yüzde 8.33 seviyesini gördü. Daha sonra fazla derinlik olmayan piyasada bazı lokal alımlarla tekrar geriledi.”

İhalede teklif düşük kaldı

Hazine, dün gerçekleştirdiği iki borçlanma ihalesi ile piyasalardan toplam 4.1 milyar TL, kamudan ise 200 milyon TL borçlandı. İhalelere gelen teklif miktarı düşük kalırken borçlanma maliyeti de hem beklentilerin üzerinde hem de piyasada benzer vadede işlem gören tahvil faizlerinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Sabit kuponlu tahvilde toplam talebin yüzde 74.6’sı, değişken faizli tahvilde ise yüzde 72.1’i karşılandı.

İMKB 61 bine inip döndü

AVRUPA borsalarında yaşanan küçük çaplı kayıpları takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ilk seansta yabancı yatırımcıların çıkışlarıyla 61 bin puan seviyesine doğru sert düşüş gerçekleştirdi. Gün içinde 61.957 puana kadar gerileyen İMKB Ulusal 100 Endeksi, bu seviyeden gelen küçük çaplı alımlarla toparlanmaya başladı ve yeniden 62 bin puanın üzerine çıktı. Gün sonunda yüzde 0.11 artışla, 63.278 puandan kapandı.

Hazine üç ayda 25.5 milyar lira iç borçlanma yapacak

BU yılın şubat, mart ve nisan aylarında toplam 33.9 milyar lira ödeme yapacak olan Hazine, bu dönemde 25.5 milyar lira tutarında da iç borçlanmaya gidecek. Söz konusu dönemde dış borçlanma yapılmayacak. Hazine Müsteşarlığı’nın İç Borçlanma Stratejisi’ne göre, ödemelerin 29,7 milyar lirası iç borç servisinden, 4 milyar lirası da dış borç servisinden oluşacak. Hazine, şubat ayında 5, martta 3 ve nisan ayında da 3 devlet iç borçlanma senedi ihalesi düzenleyecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı