GeriEkonomi Piyasalarda durum sakin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda durum sakin

Piyasalarda durum sakin
refid:23495032 ilişkili resim dosyası

Piyasalar bugün yatay ve sakin bir seyir izledi. BIST-100 ikinci seans sonunda yüzde 0,30 prim yaptı. Dolar 1.87 TL'nin altında...

Piyasalar Gezi Parkı protestolarında yaşanan yeni gelişmelerle güne başladı. Dün Başbakan Erdoğan'ın belirlenen temsilciler ile görüşmesinden sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik referanduma gidelebileceğini söyledi. Piyasaların referandum açıklamasına nasıl tepki vereceği merak edilirken borsa pozitif bir seyirle açıldı.

Dün BIST-100 76 bin 881 puandan günü kapamıştı. Bugün açılışta BIST-100 yüzde 0,28 kayıpla 76 bin 669 puandan açıldı. Açılışın ardından yatay bir seyir izleyen BIST 100 77 bin sınırını geçti ve ilk seans sonunda yüzde 0,75 artışla 77 bin 457 puana yükseldi. Borsa ikinci seansa da yüzde 0,93 primle 77 bin 597 puandan açıldı. Açılışın ardından yatay seyre devam eden BIST-100 günü yüzde 0,30 primle 77 bin 111 puandan kapadı.

Finans Portföy Genel Müdürü Tolga Kotan uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelerin önemli olduğu görüşünde. Kotan "FED toplantısından çıkacak sonuçlar önem kazanmış durumda. Merkez Bankaları varlık fiyatlarında yukarı fiyatları desteklediler. Bundan sonrası için özellikle Avrupa hükümetlerinden kemer sıkma politikalarını gevşetmeleri. Büyümeye yönelik gelişmelerin gelmesi gerekiyor. Büyümenin düşük olduğu dünya ekonomisinde Türkiye gibi yükselen ekonomilerde uzun vadede talep durumu görebiliriz. Hisse senetlerinde kısa vadede fiyat çekilmeleri olabilir." diye konuştu.

DOLAR  10 GÜN SONRA 1.87 TL'NİN ALTINDA

Merkez Bankasının iki gün önce gerçekleştirdiği 250 milyon dolarlık 5 müdahale etkisini hala gösteriyor. Bu etkiyle birlikte gelişmekte olan ülkeler piyasalarındaki iyileşme ile birlikte dolar bugün 10 gün sonra 1.87 TL'nin altını buldu. Dolar borsa kapanırken şu dakikalarda 1.8660 TL seviyesinde bulunuyor.  Merkez Bankası müdahalelerinin ardından Erdem Başçı'nın Giresun'daki konuşması da piyasalarda sakinleştirici bir etki yarattı. Merkez Bankası'nın daha çok müdahale yapabilme kapasitesi ise merak ediliyor. Uzmanlar büyüme konusunda iyimser olan Merkez Bankası'nın bu enstrümanlara sahip olduğunu belirtiyor.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı Merkez Bankası müdahaleleri ve iç politik gerginliğin yatışmasının dalgalanmayı azalttığı görüşünde. Banu Kıvcı Tokalı "Japon Yeni’nin değerlenmesiyle risk algılamasının arttığı küresel piyasalarda, içeride politik tansiyonun azalması ve para politikasının kredibilitesini yinelemesi iç piyasaların olumlu yönde ayrışması senaryosuna geri dönüşe işaret ediyor. Merkez Bankası’nın Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantı sonrasında, global faiz politikalarının seyri ile ilgili belirsizliklerin azalmasını ve TL’deki oynaklığın da bu doğrultuda düşmesini beklediğini dile getirmesi, piyasalarda istikrarın tekrar kazanılmasına yönelik olumlu bir hava yaratmış görünüyor. Ek sıkılaşma gereksiniminin bir günle sınırlanması, ancak gerektiğinde eldeki tüm araçların kullanılacak olması para otoritesinin hem güvenli hem de kararlı duruşunu yansıtıyor. Kur sepeti 2,20 seviyesinin altında istikrar kazanmaya çalışırken, Euro-dolar paritesinin yukarı hareketi de dolar-TL kurunda ilave ek aşağı yönlü bir baskı yaratıyor." dedi.

Erste Securities Başekonomisti Nilüfer Sezgin Merkez Bankası'nın esnek enstrümanlara sahip olduğunu belirtti. Sezgin "Merkez Bankası'nın bundan sonraki müdahale sınırlarını enflasyon belirleyecek. Enflasyon hedeflerinin üzerindeyiz. Ticari kredilerde geçtiğimiz yılın da üstüne çıkan bir hızlanma söz konusu. Aslında MB bundan rahatsız değil. Son dönem yurtiçi ve yurtdışı gelişmeler sonucu tüketici güveninde yaşanacak olası düşüş ve sermaye girişlerinde olası yavaşlama Merkez Bankası'nın enflasyon konusunda henüz endişelenmiyor. Merkez Bankası büyüme konusunda rahat, ek sıkılaştırma gerekirse bundan çekinmeyecektir" dedi

GÖSTERGE FAİZ YATAY

Gösterge tahvil faizi ise gün içinde yüzde 6,92'yi görmesine rağmen düne göre yüzde 0,88 düşüşle yüzde 6,74 ile günü kapadı.

DÜNYA BORSALARI SERT DÜŞÜŞTE

Avrupa borsaları güne sert düşüşle başladı. Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,7 değer kaybederek 288,72 puan, Londra'da FTSE-100 endeksi yüzde 1,3 azalarak 6.217,13 puan oldu.
   
Frankfurt'ta DAX endeksi yüzde 1,7 kayıpla 8.007,17 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 1,4 azalarak 8.006,60 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 1,3 azalışla 3.743,41 puana ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,5 değer kaybederek 15.784,40 puana geriledi.

Asya borsalarında da satışlar etkili oluyor. Dünya Bankası'nın küresel büyüme öngörüsünü düşürmesinin yanı sıra merkez bankalarının teşviklere devam edip etmeyeceğine dair belirsizlik Asya'da sert satışlara neden oldu.

Yenin dolar karşısında son 2 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, ihracatçı şirketlere gelen satışlarla Japonya'da Nikkei endeksi günü yüzde 6,4 değer kaybederek 12.445,38 puandan tamamladı.

Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,4 azalarak 1.882,73 puana geriledi.

Haftanın ilk üç gününde kapalı olan Çin borsasında geçen hafta sonu kötü gelen dış ticaret verileri fiyatlandı. Çin'de Şangay bileşik endeksi yüzde 2,8 kayıpla 2.148,35 puana indi.


 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle