GeriEkonomi Piyasalarda ‘dalga’ sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda ‘dalga’ sürüyor

Piyasalarda ‘dalga’ sürüyor
refid:23586593 ilişkili resim dosyası

Borsa uluslararası atmosferin de yumuşamasıyla toparlanma emaresi gösterdi ve günü yüzde 0.81 artışla 71 bin 214 puandan kapadı.

Dolarda 1.93 TL seviyelerine kadar geri çekilme yaşanırken Merkez Bankası TL’deki değer kaybının sınırlı olacağını öngördü. Uluslararası piyasalarda da önceki gün yaşanan sert düşüşlerin ardından dün toparlanma yaşandı. Dün fırtınalı atmosfer geçiren Çin’de Merkez Bankası’nın sıkıntı yaşayan bankalara nakit sağlayacağını açıklaması ve ABD’de Fed’in parasal genişleme için yumuşak tonda gerçekleştirdiği açıklamalarla piyasalar rahatladı. Toparlanma dalgası BIST 100’e de yansıdı. Düne 70 bin 539 puandan başlayan borsa seans içinde önceki günkü kayıplarını toparlayarak 73 bin puan seviyesini zorladı ancak bu seviyeden gelen satışlarla dünü yüzde 0.81 artışla 71 bin 214 puandan kapadı. Önceki gün 70 bin destek sınırına kadar gerileyen BIST 100 dün kademeli alımların etkisiyle gün boyu yükseliş trendinde geçirdi. Uzmanlar 73 bin seviyesinin de geçildiğinde kademeli alımların sürebileceğini beklentisini dile getirdi.

Dün tarihi rekorunu 1.9580 TL ile kıran doların ateşi ise dün biraz daha söndü. Güne 1.9380 TL seviyelerinden başlayan dolar karşısında Merkez Bankası dünü “normal gün” ilan etti. Politika faizinden borçlanma yapılan normal günlerde Merkez Bankası minimum 150 milyon dolar döviz satım ihalesi açabileceğini duyurmuştu. Merkez Bankası dünü de boş geçmedi ve 150 milyon dolarlık ihale açtı. Bu ihalenin de etkisiyle dolar bir ara 1.93 TL seviyelerinin de altını gördü ve günü 1.9350 TL’den kapadı. Öte yandan Merkez Bankası 18 Haziran’da gerçekleştiği Para Politikası Kurulu toplantısının da özeti yayınlandı. Özette TL’nin dolar karşısında değer kaybının sınırlı olacağı öngörüldü.

Hazine istediğini ‘maliyetli’ aldı

Dünkü kritik gelişmelerden biri de Hazine’nin yaptığı üç devlet tahvili ihalesi oldu. Hazine bu ihalelerden net 7 milyar 126,6 milyon lira borçlandı. Önceki gün de 4,5 milyar lira borçlanan Hazine böylece hedeflediği rakamlara ulaşmış oldu. 2 yıllık tahvil ihalesinde yüzde 8.12’lik bileşik faiz oluşurken 10 yıllık tahvilde bileşik faiz 8.78 olarak gerçekleşti. Tahvil ihalelerinde hedeflenen rakamların oluşmasına rağmen uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın da etkisiyle Hazine maliyetli oranlardan borçlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle