GeriEkonomi Piyasalarda çifte hükümet coşkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda çifte hükümet coşkusu

Siyasi dopingin de etkisiyle piyasalar, 1999'a hızlı başladı. Borsa dün tam 160 puan birden artarak 2 bin 758 puana yükseldi. Hisseler yüzde 6.1 oranında prim yaptı. Bono oranları 10 puan düşüşle yüzde 123'e, gecelik faizler de yüzde 80'lere geriledi.

Piyasalarda dün çifte hükümet sevinci yaşandı. Nedense haftalardır anlaşamayan siyasi parti liderlerinin dün birden ortaya koyduğu çoklu anlaşma formülleriyle iki ayrı hükümet kurulabilecek bir ortamın doğması, piyasaları coşturdu. Çifte hükümet coşkusuyla borsa yüzde 6.1 oranında prim yaparken, bono faizleri 10 puan birden düştü.

Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez'in günlerdir sürdürdüğü temaslar sonucu tam Meclis'ten güvenoyu alabilecek bir hükümeti kurma noktasına geldiği sırada, DYP Lideri Tansu Çiller ortaya çıkarak, birden Ankara'da ikinci bir hükümet adresini ortaya attı.

DYP Lideri Çiller'in, daha önce hayır demesine karşın dün bir basın toplantısı düzenleyerek, DSP Lideri Bülent Ecevit'in başbakanlığındaki azınlık hükümetine koşulsuz destek verebileceklerini açıkladı. Çiller'in bu açıklaması ile bir tarafta Erez'in kurmak üzere olduğu hükümet diğer tarafta da Ecevit başbakanlığında yeni bir azınlık hükümeti olasılığı ortaya çıktı.

Ankara'da dün yaşanan bu gelişmeler borsayı ateşlerken, faizlerde de hızlı düşüşe yolaçtı.

Normal görüşmelerinin ardından Erez'in, hükümeti kuracağı hesaplarıyla güne başlayan borsa, ilk seansı yüzde 3.46 primle kapattı. Öğle saatlerinde Çiller'in Ecevit'e destek açıklamasının ardından açılan ikinci seansın ilk dakikalarında kısa süreli bir şaşkınlık dönemi yaşandı. Hatta Çiller'in kafaları karıştıran açıklamalarını, yine hükümet kurma çalışmalarını aksatacağını düşünen bazı yatırımcılar, ikinci seansın başında bir miktar satış bile yaptılar. Bu satışlarla endeks birara ilk seanstaki kapanış değerinin de altına geriledi.

Fakat ilerleyen dakikalarda birden çifte hükümet ihtimali ile karşı karşıya olduklarını farkeden yatırımcıların tekrar gelen alım emirleri ile borsa tırmanışa geçti. İkinci seans sonunda hisseler günü yüzde 6'nın üzerinde primle kapattı.

İkinci seansta endeksteki artışa paralel işlem hacmindeki artış da dikkat çekti. İlk senasta 28.5 trilyon lira düzeyindeik işlem hacmi ikinci seansta 41.5 trilyon liranın üzerine çıktı. Böylece günlük işlem hacmi de toplam 70 trilyon lirayı buldu.

FAİZLER 10 PUAN DÜŞTÜ

Birden artan siyasi istikrar umutlarının, sadece borsada değil faiz cephesinde de büyük bir iyimserlik yarattığı söylenebilir. Geçen haftayı yüzde 133-134 düzeyinde kapatan bono oranları, dün çeşitli vadelerde yaklaşık 10 puan birden gerileyerek yüzde 123-124 seviyesine geriledi.

Piyasada yılın ilk işlem gününde devam eden nakit sıkıntısına karşın gecelik repo ve faiz oranları da yüzde 90'lardan yüzde 80 düzeyine kadar geriledi.

Döviz piyasalarında ise yılın ilk gününde geçen yılın son günlerindeki hareketlilik gözlenmedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle