GeriEkonomi Piyasalara Merkez desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalara Merkez desteği

Piyasalar bayram tatili nedeniyle bugün öğleye kadar açık olacak. Bankalar öğleye kadar müşterilerine hizmet verirken borsada da sadece tek seans işlem yapılacak.

Tatil öncesinde piyasalarda nakit sıkıntısı dorukta. Merkez Bankası verilerine göre piyasa dün yaklaşık 160 trilyon lira eksi rezervle açıldı. Merkez bankası, bayram öncesi nakit sıkıntısını hafifletmek için dün açtığı 10 günlük repo ihalesiyle piyasayı 183 trilyon lira fonladı. Repo ihalesinde ortalama basit faiz yüzde 80.50 düzeyinde gerçekleşti. Bankalararası Türk Lirası piyasasında da gecelik faiz yüzde 82 civarında seyretti.

Merkez Bankası'nın, bankaların nakit ihtiyacı nedeniyle döviz saatışlarını da karşıladığı dikkat çekti. Merkez'in döviz interbankından yaptığı alımlarla dolar dün 215 bin liranın üzerine çıktı. Önceki gün 214 bin liranın altına kadar gerileyen dolar, serbest piyasada da 215 bin liranın üzerinde işlem gördü.

Borsada ise tatil öncesi işlemlerin iyice azaldığı gözlendi. Küçük yatırımcının repoyu tercih etmesinin etkisiyle taze para girişinin olmadığı borsada işlemler hisse bazında ve spekülatörlerin desteği ile gerçekleşiyor. Sonuçta borsa birkaç gündür, portföylerindeki hisseleri gün içinde alıp satan spekülatörüyle başbaşa kalmış durumda. Borsanın durgun seyretmesinde, bayram tatilinin yanısıra IMF görüşmelerinin Washington'a sarkmasının da payı var. Yıllık bilançolar nedeniyle borsada hareketlenmenin bayram sonrası başlayacağı tahmin ediliyor.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle