GeriEkonomi Piyasalar yön bulmaya çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar yön bulmaya çalışıyor

Piyasalar, dünyayı saran global mali krizin yanında, içerdeki siyasi gelişmelere bağlı seyir nedeniyle yön tayininde zorlanıyor. Bir gün yaşanan keskin çıkışlar, ertesi gün yerini sert düşüşlere bırakabiliyor. Başbakan Mesut Yılmaz'ın açıklamalarıyla kendine gelmeye başlayan iç piyasanın, ABD'nin en büyük hedge fonu Long Term Capital Managament'in (LTCM) zorda olduğu haberlerinden dolaylı da olsa olumsuz etkilendiği konuşuluyor.

Fakat LTCM'in ABD Merkez Bankası FED tarafından kurtarılması, hafta sonunda New York Borsası'nda yükselişe yolaçtı. New York Borsası'ndaki yükselişin Asya'dan Avrupa'ya dünya borsalarındaki etkisi yarın görmek mümkün olabilecek.

HAFTALIK SEYİR

Geçen hafta boyunca İMKB Ulusal-100 Endeksi 58 puan artarak 2 bin 336 puana çıktı. Hisse senetleri ortalama yüzde 2.57 oranında değer kazandı.

Hafta başında Başbakan Mesut Yılmaz'ın borsaya özel paket açıklamasından çıkabilecekleri tam kestiremeyen borsada, biraz da kar amaçlı satışların etkisiyle, düşüş yaşandı. Haftanın ilk günü İMKB Ulusal-100 Endeksi 136.68 puan düşerek 2 bin 141 puana indi.

Başbakan Yılmaz'dan istediklerini koparan İMKB'de hisseler, salı günü ortalama yüzde 9.4 oranında değer kazandı. Endeks de 201 puan birden artarak 2 bin 342 puandan kapandı.

Artış çarşamba günü hız kesti ve hisseler ortalama yüzde 2.5 oranında primle günü kapattı. Endeks 2 bin 401 puandan kapandı. Perşembe günü de yine dünya borsalarındaki çıkışa bağlı olarak 234 puanlık artış yaşandı. Endeks 2 bin 635 puana ulaştı.

Cuma günü ise büyük bir kar realizasyonu yaşandı. Uluslararası borsalardaki gerilemeler de cuma günü İMKB'deki düşüşü hızlandırdı. İMKB endeksi de bir günde 298 puan birden düşerek, haftayı 2 bin 336 puandan kapattı. Finans çevreleri, borsayı içerde ve dışarda yükseliş yönünde etkileyecek bir gelişme beklenmediğine işaret ederek, orta ve uzun vadeli alımlar için beklenmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle