GeriEkonomi Piyasalar “Troyka Heyeti”nin açıklamalarını bekleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar “Troyka Heyeti”nin açıklamalarını bekleyecek

Global piyasalarda Avrupa borç krizinin yayılmaya devam edebileceği ve global büyümeye yönelik endişelerin sürmesiyle oluşan negatif seyir dün de devam etti.

Uluslararası kreditörlerden oluşan “troyka” heyetinin bugün Yunanistan'a giderek yapılması şart koşulan reformları izleyecek olması, piyasalarda buradan olumsuz görüşlerin çıkabileceği endişelerinin de fiyatlanmasına neden oldu. Uzmanlar, troyka heyetinin değerlendirmesinde Yunanistan'ın reformlarla ilgili atması gereken adımları atmadığı konusunda görüş bildirirse, Yunanistan'a verilecek yardımın ertelenmesi ve ardından temerrütün gündeme gelebileceğini belirtiyorlar.

İspanya ve İtalya'da ise faizlerin yükselişine bağlı olarak özellikle banka hisselerinde görülen sert düşüşler borsa işletim kurullarının çeşitli önlemler almalarını zorunlu hale getirdi. İtalya'da önce banka hisselerini geçici süreyle işleme kapatma, ardından da açığa satışın yasaklanması önlemleri açıklanırken, ardından İspanya'da da açığa satış işlemi geçici süreyle yasaklandı. Uzmanlar alınan bu önlemlerin gün içi kayıpları azalttığını ancak orta vadede önemli bir etkisinin olmayacağını kaydediyorlar.

İMKB'de de global piyasalardaki olumsuz seyrin etkisiyle sert satış baskılarıyla yaklaşık yüzde 2 değer kaybederken banka hisselerindeki kayıplar yüzde 3'leri buldu. Yüksek marjlı düşüşlere rağmen genel olarak işlem hacminin çok düşük olması ise dikkat çekiciydi.

Bugüne gelindiğinde ise Çin'de açıklanan imalat sanayi verisinin önceki aya göre yükseliş kaydetmesi başta petrol olmak üzere emtia ve değerli maden fiyatlarının yükselmesini sağlarken, Honkong borsası yüzde 0,12 oranında yükselişte.

Avrupa tarafında ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un “Aaa” olan kredi notlarının görünümünü negatife çevirdi ve Yunanistan'ın birlikten çıkma risklerine dikkati çekti. Piyasaların son bir kaç gündür troyka heyetinin Yunanistan'a bugün gidecek olması nedeniyle Yunanistan ile ilgili riskleri fiyatlara yansıttığını düşünen analistler dolayısıyla Moody's'in açıklamalarının piyasalara önemli bir yansıması olmasını beklemiyorlar.

İMKB 100 endeksinin teknik görünümü değerlendiren analistler ise geri çekilmenin 59.900 - 60.200 bandına kadar devam edebileceğini, ancak bu seviyelerden gelmesi muhtemel tepki alımlarının güçlenmesini beklediklerini kaydediyorlar.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Fransa Temmuz İmalat Sektörü PMI
10.00 İspanya Haziran ÜFE
10.30 Almanya Temmuz İmalat Sektörü PMI
11.00 Euro Bölgesi Temmuz İmalat Sektörü PMI
15.55 ABD Haftalık Redbook Perakende Satışlar
16.00 ABD Haziran İmalat Sektörü PMI
17.00 ABD Mayıs Konut Fiyat Endeksi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle