GeriEkonomi Piyasalar Suriye etkisi ile coştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar Suriye etkisi ile coştu

Piyasalar Suriye etkisi ile coştu
refid:24681905 ilişkili resim dosyası

Suriye krizinde yaşanan yumuşama ile borsa dünün ardından bugün de yüzde 3 yükseldi. Dolarda da sert hareketler yaşandı. Dolar önce 2.02 ardından da 2.01 TL'nin altına geriledi ve 2,0057 TL ile son iki haftanın en düşük seviyesine geldi.

Piyasalar dün Suriye krizinde yaşanan yumuşamanın ardından başladığı yukarı yönlü hareketine bugün de devam etti. Önce 2013 yılı ikinci çeyrek ekonomik büyüme oranı yüzde 4,4 ile beklentileri aştı. Büyüme rakamları açıklanmadan önce yüzde 1.5 günlük prim yakalayan borsa büyüme rakamlarının ardından sınırlı bir yükseliş yaşadı. Ancak ikinci seansta özellikle Suriye krizi ile ilgili "savaşsız çözüm" yönünde açıklamalar borsadaki yükselişi tetikledi ve borsa ikinci seansta 72 bin puana yaklaştı.

DOLAR 2.01 TL'NİN ALTINA DÜŞTÜ

Borsa günü yüzde 3.1'lik primle 71 bin 788 puandan kapadı. Borsanın yükselişinde dolardaki düşüş de etkili oldu. Büyüme rakamlarının açıklanmasından sonra dolar borsanın ilk seansında 2.03 TL altına düşmedi. Ancak ikinci seansta özellikle Suriye krizinde müdahale ihtimalini zayıflatan açıklamalar gelmesi ile birlikte dolar önce 2.02 TL'nin altına düştü. Bugün ikinci seansta Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yıl sonunda doların 1,92 lira seviyelerinde olabileceği açıklamasını yinelemesiyle ve Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği 200 milyon dolarlık döviz satım ihalesiyle birlikte dolar/TL 2,0059 ile son iki haftanın en düşüğüne geriledi.

70 BİN PUANIN ÜZERİNDE SEYREDEBİLİR

Uzmanlar büyüme rakamlarının piyasada olumlu etki oluşturduğunu ancak asıl etkinin Suriye'de tansiyonun azalması olduğunu belirtirken dolarda ve petrolde yaşanan düşüşle borsadaki yükselişin hızlandığını belirtti. Suriye krizinin yükseldiği günlerde 117 dolara kadar çıkan Brent petrol bugün 111 dolara kadar geriledi. Bu hafta ABD'den açıklanacak kritik bir verinin de olmaması borsanın 70 bin puan üstünde kalınabileceği yorumlarına yol açtı.

"SURİYE'DEKİ YUMUŞAMA ETKİLİ OLDU"

Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven iki gündür devam eden borsadaki yükselişin Suriye krizinin yumuşamasıyla ilişkili olduğunu söylüyor. Özgür Yurtdaşseven Ağustos ayında gelişmekte olan ülkeler piyasasında olumsuz ayrışma yaşamıştık. Son iki gündeki hareket Suriye tansiyonunun düşmesi ile ilgili. Suriye krizinin yumuşaması, buna bağlı olarak petrol fiyatları düşmesi ve dolardaki düşüş Türkiye'de borsanın iki günlük yükselişinin en büyük etkisi oldu. Büyüme beklentilerin üzerine gelmesi pozitif ama önümüzdeki yıla ilişkin büyümesi üzerine belirsizlikler sürüyor."dedi.

YOĞUN YABANCI GİRİŞİ VAR
Reuters'e konuşan bir bankanın döviz masası müdürü, "Suriye haberi ardından piyasalarda olumlu bir hava hakim. Ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye'nin cari açığına olumlu yansıyacak beklentisiyle yoğun yabancı girişleri söz konusu" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle