GeriEkonomi Piyasalar, Merkez'in faiz kararını böyle yorumladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar, Merkez'in faiz kararını böyle yorumladı

Piyasalar, Merkez'in faiz kararını böyle yorumladı

Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı PPK kararında döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiğine dikkat çekerek enflasyon riskine vurgu yaparken, yaptığı sert faiz artırımı ile piyasaları şaşırttı.

TCMB fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltti. 

Reuters'ın 11 kurumun katılımı ile yaptığı ankette TCMB'nin bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyordu. 

Karar öncesi 6.4450 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3 kararın ardından 6.01'e kadar geriledikten sonra 6.20'nin üzerinde dalgalanıyor. 

TCMB yaptığı ikinci bir açıklama ile ise gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın yarından itibaren haftalık vadede yapılmasına başlanacağını açıkladı. TCMB, fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için ise bir haftalık geçiş süreci öngörüldüğünü bildirdi. 

Bir süredir haftalık repo ihalesi açmayan TCMB, tüm fonlamasını gecelik borç verme faizi olan yüzde 19.25 seviyesinden yapıyordu. Dolayısıyla bugün yapılan faiz artırımı ortalama fonlama faizinde 475 baz puanlık bir artış anlamına geliyor. 

TCMB'nin daha önce gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğine yönelik açıklamasına istinaden bugünkü kararın ardından gecelik borç alma faizi yüzde 22.5, gecelik borç verme faizi yüzde 25.5, geç likidite penceresi faizi ise yüzde 27 seviyesine gelmiş oldu. 

Societe Generale gelişmekte olan ülke strateji direktörü Phoenix Kalen, "Beklentilerimizin oldukça üzerinde. Ana fonlama faizi olarak bir haftalık repoya geri döndüler... Bu da etkin fonlama oranını yüzde 19.25'ten yüzde 24'e yükseltmeleri anlamına geliyor... Beklentimiz olan 150 baz puandan çok daha yüksek" dedi. 

Bu kararın piyasayı son derece memnun ettiği gibi kafasını da karıştırdığını söyleyen Kalen, "Türkiye'de yetkililer iyi polis-kötü polisi oynuyor gibiler, bir taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarından hoşnut olmadığını söylemeye devam ediyor, diğer taraftan TCMB son enflasyonist ve jeopolitik gelişmelere oldukça büyük bir tepki verdi" dedi. 

Erdoğan bugün PPK öncesinde yaptığı bir açıklamada faiz konusundaki hassasiyetinin değişmediğine dikkat çekerek "faiz denilen sömürü aracının" kullanılmasına asla vesile olmayacaklarını söyledi. 

Erdoğan, "Faiz sebep enflasyon neticedir" diyerek, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini tutturamadığına dikkat çekti ve "TÜSİAD söylüyor. Faiz çok yüksek. Ben de diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim" dedi. 

TCMB açıklamasında yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, "Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir" denildi. 

Tüketici fiyatları Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 17.9 ile 2003 bazlı serinin yeni zirvesine ulaşmıştı. 

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, açıklamada enflasyon görünümüne dair endişelerin çok net bir şekilde ortaya koyulduğunu söyleyerek, "Faiz artışının enflasyon görünümdeki bozulmayı sınırlayıcı etkisi olacaktır. Öte yandan faiz artışı kaynaklı gelen ilave finansal sıkılaştırma iktisadi faaliyetteki yavaşlamayı hızlandıracaktır. Faiz artışının büyüme üzerinde getireceği ilave baskı nedeniyle 2018 yıllık büyüme beklentimizi yüzde 3'ten yüzde 2.5'e indiriyoruz" dedi. 

Kömürcüoğlu, bu yavaşlamanın cari açıktaki daralma sürecini de hızlandıracağını söyleyerek, mevcut koşullarda TCMB'nin gelecek yıl ortasına kadar sıkı duruşunu koruyacağını ancak yılın kalanında ilave bir faiz artışına gitmesini beklemediklerini belirtti. 

TCMB açıklamasında fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirtilerek, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle