Piyasalar Merkez’i yanlış anladı, faiz 7 ayın zirvesine çıktı

Hürriyet Haber
09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın Londra’da yabancı yatırımcılara yaptığı sunumun, “Parayı kısacak yeni önlemler gelecek” şeklinde yansıması, dün piyasalarda faizlerin yönünü yukarı çevirdi. Piyasalar Merkez Para Piyasası Kurulu’nun (PPK) gelecek hafta yapılacak toplantısından önce tedirginlik içine girince, bono faizi yüzde 8.60’a tırmandı.

Merkez düzeltme yaptı

Bunun üzerine Merkez Bankası, “Başkan Durmuş Yılmaz, Londra’da yaptığı sunumda baz senaryonun korunduğu ve para politikası duruşunda bir değişiklik olmayacağını dile getirdi” şeklinde düzeltme açıklaması yaptı. Buna karşın devam eden bu yükselişle faiz son 7 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Dolar 1.57 lira düzeyinde işlem gördü. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise yüzde 0.54 oranında yükseliş gerçekleştirdi.

Zorunlu yeniden artacak mı

Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği PPK toplantısı öncesinde çıkacak karara ilişkin piyasalarda tedirginlik başladı. Merkez Bankası’nın faizde 0.25 puanlık bir indirime daha gidebileceği yönündeki beklentiler, bunun gerçekleşmeyeceği yönünde değişti. Faiz indirimi beklentisi ortadar kalkarken, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarla yeni bir artırıma gireceği yönünde beklentiler oluştu.

Son 7 ayın zirvesine çıktı

Bu belirsizlik ve beklentilerin etkisiyle, dün bono bileşik faizi hızla yükselişe geçti. Önceki gün kapanışta yüzde 8.34, valörlü de yüzde 8.42 olan gösterge bono bileşik faizi güne yüzde 8.53 seviyesine yükseler başladı. Ardından yükseliş devam etti ve gösterge bono bileşik faizi yüzde 8.60 düzeyine kadar yükseldi. Böylece faiz son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Çin faizi doları etkiledi

Bu arada dün para piyasalarının izlediği bir gelişme de Çin Merkez Bankası’nın faiz artırımı oldu. Çin, gösterge bir yıllık mevduat faizini 25 baz puan yükselterek yüzde 3’e, bir yıllık borç verme faizini de yine 25 baz puan yükselterek yüzde 6.06’ya çıkardı. Çin’den gelen faiz artırım haberiyle dolar 1.58 seviyelerine yükseldi. Ancak kapanışa doğru 1.57 lira düzeyinden işlem gören dolar serbest piyasada 1.5770 liradan kapanış gerçekleştirdi.

İMKB yüzde 0.54 yükseldi

Önceki gün 64.905 puandan kapanan İMKB ise güne hafif alımlarla başladı. 65.113 puanla açılışı yapan İMKB Ulusal 100 Endeksi sakin bir seyir izleyerek ilk seansı 0.92 oranında değer kazancı ile tamamladı. İkinci seansta gelen küçük çaplı satışlarla hafif gerileyen İMKB Ulusal 100 Endeksi günü 65.254 puandan yüzde 0.54 oranında kazançla tamamladı.

Yıl sonu enflasyon beklentisi geriledi

MERKEZ Bankası anketine göre, şubat ayının ilk anketinde enflasyon beklentileri, bir önceki döneme göre 0.05 puan azalarak yüzde 6.56’ya geriledi. Yıl sonu cari açık beklentisi 134.4 milyon dolar artarak 48 milyar 547.7 milyon dolar düzeyine yükseldi. Yıl sonu büyüme beklentisinin ise bir önceki döneme göre değişmeyerek yüzde 5 düzeyinde kaldı. Faize ilişkin beklentiler ise yükseldi. Artan faiz beklentilerine göre, gelecek üçüncü ayın vadesine 6 ay ya da 6 aya yakın bir süre kalmış devlet tahvillerinin ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi 0.46 puan artışla yüzde 7.09’a yükselirken, 12 ay vadeli kağıtlarda beklenti 0.34 puan artışla yüzde 7.75 oldu. Şubat ayı sonu gecelik faiz oranı beklentisi de yüzde 6.38 yükseldi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı