GeriEkonomi Piyasalar ‘Çıplak açık’ darbesi yedi dolar 1.60 TL oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar ‘Çıplak açık’ darbesi yedi dolar 1.60 TL oldu

Piyasalar ‘Çıplak açık’ darbesi yedi dolar 1.60 TL oldu
refid:14790032 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın önceki gün, spekülatif hareketleri engellemek için Euro Bölgesi borçları ve bazı büyük finansal kuruluşların hisselerinin ‘çıplak açığa satış’ işlemlerine yasak getirmesi piyasaları karıştırdı.

19 Mayıs Gençlik Bayramı nedeniyle salı günü kapalı olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Avrupa piyasalarını 2 gündür içine alan satış dalgasına düştü. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 4.44 değer yitirdi. Dolar 1.60 lirayı aştı.

Almanya ile sarsıldı

Almanya’nın yaptığı açıklamanın hemen ardından, önceki gün satışlar hızlanırken, Euro dolar karşısında 1.21 seviyelerine kadar gerilemiş ve Avrupa borsalarında hızla değer yitirmişti. Ancak kapanışına doğru Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasalara müdahale edeceği söylentileri toparlanma getirmişti. Bu beklenti ile Euro, dolar karşısında 1.24 seviyelerine güçlenirken, dün de Avrupa borsaları yükselişle açıldı. Gün ortasına kadar bu beklentiyle hareket eden küresel piyasalar, beklenen olmayınca Almanya’nın etkisine girdi ve satış hakim oldu.

İMKB 2 günü yansıttı

Önceki gün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayram’ı nedeniyle tatil olan İMKB ise, sert düşüş sergiledi. Açılışta Avrupa borsalarının yönü yukarı olmasına rağmen İMKB Ulusal 100 Endeks’i kayıpla güne başladı. Avrupa borsalarının yönünün aşağı çevirmesi ve ABD borsalarında sert düşüşle, kayıp yüzde 4’e dayandı. Endeks 4.44 oranında değer kaybıyla 54.449 puandan günü tamamladı. Önceki gün Euro’nun dolar karşısında 1.21 seviyelerine kadar gerilemesiyle 1.59 liraya tırmanan dolar dün güne 1.57 lira seviyelerinden başladı. Euro’nun 1.24’e doğru hareketiyle gerileyen dolar 1.56 lira düzeyine kadar düştü. Günün ikinci yarısında yeniden değerlenen dolar 1.6070 liraya tırmandı. Gün sonunda bankalararası piyasada 1.6015 liradan işlem gören dolar, serbest piyasada 1.6020 liradan kapandı.

Almanya: Piyasalar kontrolden çıktı denetime ihtiyaç var

ALMANYA’nın diğer Euro Bölgesi ülkelerini uyarmadan çıplak açığa satışı yasaklamasının ardından, aldığı kararı “Euro tehdit altında. Eğer Euro çökerse, Avrupa çöker. Eğer başarılı olursak Avrupa daha güçlü olur” ifadesiyle savunan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ardından, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de piyasaların kontrol altına alınabilmesi için etkin düzenleme ve denetim gerektiğini söyledi. Schaeuble, “Piyasaların gerçekten kontrolden çıktığına eminim. Bu nedenle, adam akıllı çalışan bir piyasa mekanizması açısından, gerçekten etkin denetim, düzenlemeye ihtiyacımız var” derken, şunları söyledi: “Eğer risk ve ödüller tamamen dengesizse bir piyasa doğru dürüst çalışmaz. Şeffaflığa ihtiyacımız var. Modern teknoloji dikkate alındığında, ürünlerin standartlaştırılma-sına ihtiyacımız var. Tüm piyasa katılımcıları için şeffaflığa ihtiyacımız var.”

Juncker: Dövizde müdahaleye gerek yok

EUROGROUP Başkanı Jean-Claude Juncker, Euro’nun dolar karşısında 4 yılın en düşük seviyesine inmesi nedeniyle döviz piyasalarına acil bir müdahalede bulunulması ihtiyacı görmediğini ifade etti. Juncker, “Euronun acil müdahale konusu olduğunu düşünmüyorum. Otoriteler ne yapacağın iyi biliyor. Düşüşün hızının çarpıcı olması nedeniyle endişeliyim.”

Yunanistan greve gitti adalarla bağlantı koptu

YUNANİSTAN’da kamu ve özel sektör çalışanlarının, hükümetin kemer sıkma politikası ile sosyal güvenlik yasası tasarısını protesto etmek amacıyla başlattıkları 24 saatlik grev hayatı felç etti. Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla yapılan greve, kamu kuruluşları ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra vergi daireleri, belediye, valilik, gümrük çalışanları, öğretmenler, avukatlar, devlet hastanelerinde görevli doktorlar, banka, elektrik daireleri ve toplu taşıma araçları çalışanları ile liman işçileri katıldı. Grev nedeniyle devlet dairelerinde hizmetlerde aksamalar yaşanırken, okullarda derslerin boş geçtiği öğrenildi.

Euro tehdit altında değil Almanya gibi yasak koymayacağız

ALMANYA’nın spekülatörleri devre dışı bırakmak için aldığı kararı eleştiren Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Euro’nun geleceğini tehdit altında görmediğini, Fransa’nın Almanya’yı takip etmeyip ‘çıplak açığa satışı’ yasaklamayacağını söyledi. Lagarde, “Tek taraflı kararlar, mali sorun yaşayan ülkeler için bono piyasalarında likidite sorununa yol açabilir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle