GeriEkonomi Piyasalar bundan sonra atılacak somut adımlara odaklanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar bundan sonra atılacak somut adımlara odaklanacak

Piyasalar bundan sonra atılacak somut adımlara odaklanacak
refid:21423424 ilişkili resim dosyası

Piyasalar geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarının beklentileri karşılamasıyla güçlü bir şekilde yükselişine devam ederken, bu hafta ise ECB kararlarının ardından atılacak somut adımlara odaklanacak.

ABD'de Dow Jones endeksi haftayı yüzde 1,64 oranında yükselişle 13.306 puandan kapatırken, 2007 yılı sonunda beri en yüksek kapanışı gerçekleştirmiş oldu. Almanya'da DAX endeksinin haftalık yükselişi ise yaklaşık yüzde 3,5 oranında gerçekleşti.

Euro/dolar paritesi ise özellikle ECB'nin faizleri değiştirmemesi kararının ardından yükselişe geçerek 1,28 seviyesini aştı. Geçtiğimiz haftaya 1,2626 seviyesinden başlayan parite 21 Mayıs tarihinden bugüne en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Piyasalar bu hafta ECB kararlarının ardından atılacak somut adımlara odaklanacak.

İMKB'de endeksin yükseliş trendindeki hareketine devam ettiğini belirten analistler yurt dışı piyasalardaki pozitif seyrin devam etmesi durumunda bu hafta 69.400 seviyesinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Olası düşüşlerde ise endeksin 66.600 seviyesinin kritik destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye 2. çeyrek GSYH
10.00 Türkiye temmuz ayı sanayi üretimi
11.00 İtalya 2. çeyrek GSYH


Yorumları Göster
Yorumları Gizle