Piyasalar bugün yoğun veri akışını takip edecek

AA
31.07.2012 - 09:31 | Son Güncelleme:

Piyasalar merkez bankalarına yönelik olumlu beklentileri fiyatlamaya devam ediyor.


Başta Avrupa olmak üzere küresel risk iştahının artmasının etkisiyle hisse senetleri piyasası alıcılı seyrine devam etti. Almanya'da DAX endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,27 oranında yükselerek 6.774 puanla 27 Nisan 2012 tarihinden bu güne kadarki en yüksek kapanışı yaparken, İspanya'da IBEX son 4. işlem gününü de yükselişle kapattı. IBEX önceki kapanışa göre yüzde 2,78 oranında yükselirken piyasaların yakından takip ettiği 10 yıllık tahvil faizleri de düşüşüne devam ederek günü yüzde 6,61 seviyelerinden kapattı.

Uzmanlar piyasalardaki olumlu havanın devam etmesinde Avrupa'da yetkililerin krizin çözülmesine yönelik atılacak adımlar ve Yunanistan ve İspanya'nın kurtarılması yönünde gösterilen kararlılığın etkili olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca uzmanlar euronun babası olarak adlandırılan ve avronun oluşmasında önemli fikirleri ve çalışmaları olan Nobel ödüllü ekonomist Robert Alexander Mundell'in de ECB'nin euro krizini çözmesi için atağa geçmesini, hatta Almaya'nın ortak tahvile onay vermesi gerektiğini vurgulamasının piyasalarda olumlu havaya katkı yaptığını kaydediyorlar.

Bugüne gelindiğinde ise içeride dış ticaret verileri İMKB ve tahvil-bono piyasasında yön üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler yurt dışı yoğun veri gündeminin de küresel piyasalarda marjlı hareketliliklere neden olabileceğine dikkati çekiyorlar.

İMKB 100 endeksinin 65 bin puanın üzerinde kapanış yapmasının psikolojik olarak yükseliş trendine katkı yapacağını belirten analistler, oluşan yüksek kar marjları nedeniyle yoğun veri akışının takip edileceği bugün için sert hareketliliklerin olabileceğine dikkati çekiyorlar.

Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, haziran ayı dış ticaret dengesi
10.55 Almanya, temmuz ayı işsizlik oranı
12.00 Euro bölgesi, temmuz ayı TÜFE
12.00 Euro bölgesi, haziran ayı işsizlik oranı
14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
15.30 ABD, 2. Çeyrek iş gücü maliyet endeksi
15.30 ABD, haziran ayı kişisel gelirler-harcamalar ve çekirdek PCE
16.00 ABD, mayıs ayı S&P Case-Schiller konut fiyat endeksi
16.45 ABD, temmuz ayı Chicago PMI
17.00 ABD, temmuz ayı CB tüketici güveni
17.00 Türkiye, Hazine ağustos ayı iç borçlanma stratejisi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı