GeriEkonomi Piyasalar altüst oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalar altüst oldu

Temel sorunun güven bunalımı olduğunu ileri süren piyasa olumlu gelişmelerden tammin olmadı. Borsa yüzde 7 düşerken dolar 1.400.00 sınırına dayandı

Borsa güne alımlarla başlamasına karşın 9 bin 700'deki direncini geçmekte zorlandı. Özellikle ikinci seansta yabancılardan gelen satışlar dikkat çekti. Uzmanlar, gelişmekte olan piyasalara yönelik karamsar beklentiler nedeniyle yabancıların portföylerini azalttığını belirtiyorlar. Ayrıca birkaç gündür borsayı etkisi altına alan dedikodulara da dikkat çekiliyor.

İkinci seansta youn satışlarla minimum 8 bin 635 puan test edildi. İMKB Ulusal-100 endeksi 739 puanlık düşüşle günü 8 bin 730 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 7.8 oranında değer yitirdi.

DÖVİZDE ATEŞ SÖNMÜYOR

Merkez Bankası'nın döviz satış programını açıklaması ve 150 milyon dolarlık bir ihale açmasıyla fiyatlarda görülün düşüş öğleden sonra yerini yükselişi bıraktı.

Bütün önlemlere rağmen dövize talebin durmaması piyasanın moralini bozdu. Bu gelişmeler faizlerde yükseliş borsa da düşüşe neden oldu. Uzmanlar, dövizdeki yükselişin ticari ve yabancı talebinden kaynaklandığını söylediler.

İKİNCİ DÖVİZ İHALESİ

Dövizdeki talebin devam etmesi ve doların 1.330.000 liradan işlem görmesi nedeniyle Merkez Bankası öğleden sonra ikinci bir ihale açtı.

Merkez Bankası, ikinci ihalede 66 milyon dolar sattı. Ortalama fiyatın 1 milyon 334 bin 128 lira olduğu ihalede minimum fiyat 1 milyon 332 bin lira, maksimum fiyat da 1 milyon 338 bin lira oldu. Merkez Bankası sabah düzenlendiği döviz satış ihalesinde öngördüğü gibi 150 milyon dolar satarken ortalama fiyat 1 milyon 287 bin 155 lira olmuştu.

İki ihaleye karşın fiyatlar yükseleşini sürdürdü. Dolar 1.380.000 liraya kadar çıktı.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın döviz satış ihalesi programını beğenmezken bugünkü ihale miktarını yetersiz buldular. Ayrıca sendikasyon ödemeleri ve itfadan kalan paranın dövize yöneldiğinin altını çizen uzmanlar, fiyatlarda bir baskının oluştuğunu vurguluyorlar.

FAİZLER YÜZDE 100'Ü GEÇTİ

Yarın valörlü işlemlerde son ihale kağıdı 6 Mart 2001 vadeli bononun bileşik faizi yüzde 107 seviyesine ulaştı. 6 Mart 2002 vadeli, bugün valörlü bononun basit getirisi yüzde 84.15, bileşik getirisi ise yüzde 95.59'dan kapandı.

ARJANTİN PANİĞİ

Arjantin, 128 milyar dolarlık borcunu ödeyemez hale gelme ihtimalinin artması nedeniyle bütün piyasaları korkutuyor. Dün gerçekleştirilen bono ihalesinde yüzde 14.2 çıkan reel faiz Arjantin'de tedirginliği artırdı. Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada "Bu kadar yüksek faizle borçlanma piyasanın hükümete güven duymadığının bir göstergesi" dedi.

Arjantin'in dış borç ödemelerini yerine getiremeyebileceği ihtimalinin yeniden endişe yaratması sonucu, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki yükselen pazarlarda bono, tahvil, döviz ve menkul kıymetler borsalarında düşüşler kaydedildi.

Türkiye'nin de aralarında yer aldığı yükselen pazarlar denilen ülkelerde Arjantin endişesi, Polonya Zlotisi ve Güney Afrika'nın para birimi rand başta olmak üzere, ulusal para birimlerinin değer kaybına neden oldu.

Polonya Zlotisi yüzde 4 değer kaybederek dolar karşısındaki değeri son yedi ayın en düşük düzeyine indi, 1 dolar 4.51 zlotiye çıktı. Zloti son bir hafta yüzde 13 değer kaybetti.

Güney Afrika para birimi rand da 8 sent değer kaybetti, 1 dolar 8.3350 randa çıktı. Rand, Temmuz ayı başından beri yüzde 4 değer kaybetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle