GeriEkonomi Piyasada 'müdahale' sesleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  76
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasada 'müdahale' sesleri

Piyasada 'müdahale' sesleri
refid:10181947 ilişkili resim dosyası

Dolarda yaşanan hızlı çıkış Merkez Bankası'ndan da müdahale ihtimali akıllara getiriyor. Şimdilik çok yoğun bir beklenti olmasa da piyasadan müdahale sesleri yükselmeye başladı.

Uzmanlar, YTL’deki değer kaybının devam etmesi durumunda, bunun hem enflasyon hem de risk algılamalarına yönelik olumsuz etkileri olacağına dikkat çekerek, Merkez Bankası'nın önümüzdeki günlerde piyasaya doğrudan satım yönünde müdahale edebileceğine dikkat çekiyor.

İşte dolardaki yükselişin sorumlusu

Abank Döviz Masası Müdürü Sevgi Aytekin, Merkez'in müdahalesinin olası gözüktüğünü belirterek, "Ama Merkez bankaları genel olarak etkili olacakları bir ortamda müdahale etmeyi beklerler" dedi.

2006'daki son doğrudan alım yolu ile müdahalenin 1.68-1.69 YTL seviyelerinden geldiğini ifade eden Aytekin, "Merkez Bankası yine 1.68'den müdahale edebilir. Ama etmeyi tercih eder mi, bunu kestiremiyorum" diye konuşthttp://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/6676472[1].gifu.

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi de Merkez Bankası'nın doğrudan müdahalenin işe yarayacağından emin olmadan müdahale yapmayacağını belirtti. Gelberi, şöyle devam etti:

"Burada şuna bakacak: Hedge fonların elindeki varlıkları tasfiye sürecini durdurmak mümkün mü? Bence, hayır. Bu fonlar tüm dünyada varlıklarını tasfiye etmek zorunda. Merkez Bankası döviz müdahalesi veya faiz indirimi ile bunu durduramaz. Ama tüm bu satış süreci bittikten sonra panik sürerse, işte o zaman Merkez'in müdahalesi işe yarar. Ama şu anda işe yaramaz ve Merkez de işe yaramayacağını düşünerek bu müdahaleyi yapmaz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle