Piyasada kabus gibi hafta

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
10.10.2008 - 09:36 | Son Güncelleme:

Piyasada dün yaşanan kısmi iyimserlik kısa sürdü. ABD borsalarının çakılmasıyla başlayan süreç Türk Lirası'nı ve borsayı kötü vurdu. Özellikle haftalık bazda büyük değer kayıpları yaşandı.

Piyasa çöküşünden son kareler...

Petrolde şok düşüş

DOLAR/YTL: Güne 1.43-1.44 YTL aralığında başladı. Bir ara 1.41'e doğru gerileyen dolar öğle saatlerinde yeniden yükselişe geçti. Dolar saat 16:45 itibariyle düne göre yüzde 2.5 artışla 1.4200 YTL'den el değiştirdi. Dolar bir haftada YTL'ye karşı yüzde 9 değer kazandı.

BORSA:  İkinci seansta yeni bir satış dalgası geldi. İlk seansı yüzde 6 düşüşle tamamlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi saat 16.45 itibariyle yüzde 7.2 kayıpla 28 bin 659 puana geriledi. Borsa günü de yüzde 7.7 düşüşle 28 bin 496 puandan tamamladı. İMKB'de haftalık değer kaybı ise yüzde 17.53 olarak ölçüldü. 

WALL STREET: Dünkü düşüşün devamı geliyor. Borsalar yüzde 8'e yaklaşan kayıplarla güne başladı. Ancak hemen ardından alımlar gelirken kayıplar saat 17.00 itibariyle yüzde 2.4 seviyesine indi. Hafta başından cuma saat 17.30'a kadar olan dönemdeki kayıp yüzde 17'yi geçti. 

ULUSLARARASI BORSALAR: Tam bir panik havası hakim. İngiltere ve Almanya'da düşüş gün içinde birkaç kez yüzde 10'a ulaştı. Yatırımcıların panik satışları ile borsalar yüzde 5-7 aralığında değer yitirdi. Haftalık bazda kayıplar yüzde 20'ye dayandı. 

EURO/DOLAR: Parite ağırlıklı olarak 1.35-1.36 bandında hareket ediyor.

PETROL: Şok bir düşüş yaşandı. Yüzde 6'yı aşan düşüşler izlenirken ABD tipi petrolün varil fiyatı 81 dolara geriledi. Son üç ayda petrolde yaşanan düşüş yüzde 50'ye dayandı.

ABD borsaları tepetaklak 

PİYASALAR YİNE KARIŞTI

Dün ABD borsalarında yaşanan düşüşün yansımaları çok ağır oldu. Tüm borsalar bir kez daha yıkılırken, etkileri içeride de hissedildi.

Dün seans sonuna doğru artan satış baskısına karşın günü az da olsa yükselişle tamamlamayı başaran borsada bugün açılış beklendiği gibi sert bir düşüşle oldu. Endeks güne yüzde 8.9 düşüşle başlarken 28 bin 379 puana kadar geriledi. Borsa ilk bir saatin ardından kayıplarını yüzde 6 seviyesinde dengelemeye çalışırken seans sonuna kadar bu eğilimini korudu. İMKB ilk seansı yüzde 6 düşüşle 29 bin 28 puandan tamamladı. 

Ancak ikinci seansta yeni bir satış dalgası etkili oldu. Yurtdışında satışların artması ile İMKB bir kez daha yönünü aşağıya çevirirken, kayıp bir ara yüzde 8'i geçti. Borsa günü yüzde 7.7 düşüşle 28 bin 496 puandan tamamladı.  

Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, piyasalardaki fiyatlamaların rasyonel olmadığının altını çizerek, borç riski ve likidite riskinin daha fazla ön plana çıktığını söyledi. Washington'da G7 ülkelerinin toplantısına işaret eden Turşucu, "Piyasalarda panik havasını dağıtıcı bir dizi önlem konusunu görüşecekler. Bu toplantının sonucunu görmemiz gerekiyor. Toplantı sonucunda önemli bazı açıklamaların yapılacağını tahmin ediyorum. Piyasaların gelecek hafta daha iyimser olacağını ve bir toparlanma yaşanacağını düşünüyorum" dedi.

DOLARDA HIZLI YÜKSELİŞ

Bankalararası piyasada dolar kuru güne 1.43-1.44 YTL aralığında başladı. İlerleyen saatlerde kurlarda aşağı doğru bir gevşeme izlenirken dolar önce 1.43 YTL, arkasından da 1.42 YTL'nin altına geldi.

Dolar saat 11.25 itibariyle düne göre yüzde 2.3 artışla 1.4160 YTL'den el değiştirdi. Ancak sonrasında kur yeniden 1.43'e doğru hareketlendi. Dolar saat 15.00 itibariyle düne göre yüzde 2.75 artışla 1.4230 YTL'den el değiştirdi. Dolar borsa kapanışında ise serbest piyasada yüzde 2.3 artışla 1.4150 YTL'den işlem gördü.

Dolar dünkü kapanışta 1.3840 YTL seviyesindeydi.

Piyasada panik halinin etkili olduğunu belirten uzmanlar, özellikle yabancı yatırımcıların bir an önce parasını alıp güvenli limanlara yönelmek istediğine işaret ediyor. Ancak Türkiye'deki yüksek faiz ve yerli yatırımcıların satışları Türk Lirası'nın aşırı değer kaybını biraz olsun önlüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı