Piyasada hala 12.67 milyar Alman markı var

Levent GÜNDÜZ / KEHL, DHA
10.07.2017 - 12:09 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği’nin (AB) para birimi Euro’nun 1 Ocak 2002’de tedavüle girmesine rağmen Almanlar, eski para birimleri Deutsche Mark’tan (DM) vazgeçemiyor.

ALMAN Merkez Bankası tedavülden kalkan DM için dünya piyasasında halen 12.67 milyar DM, yani yaklaşık 6.48 milyar euro değerinde Mark’ın dolaşımda olduğunu duyurdu. Merkez Bankası’nın verilerine göre geçen Haziran ayının sonunda 166.6 milyon DM banknot ve 23.4 milyar madeni para bankalara geri verilmedi.

AB ülkeleri içinde İtalya, Fransa ve diğer ülkelerde eski para birimlerin değişim süreleri dolduğu için euroya çevrilmiyor. Almanya’da ise halen DM, Alman Merkez Bankası tarafından euroya çevrilmeye devam ediyor. Alman halkın günlük yaşamından bir türlü silinmeyen DM, yapılan çoğu alışverişler eski para birimi üzerinde çevrilip mukayese ediliyor.
Değeri düşük olan madeni paralar içinde Almanlar tarafından uğur ve şans getirildiğine inanılan bakır renginde olan 1 Pfennig madeni para en çok hatıra olarak saklanan bozuk para. Dolaşımda halen 9.7 milyar adet 1 Pfennig bulunuyor.

Etiketler: Alman Markı , EURO
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı