GeriEkonomi Piyasa yeni program beklentisinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasa yeni program beklentisinde

Yoğun ekonomi gündeminde, savaş beklentileri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ilişkilerindeki gelişmeler dün piyasalarda tedirgin bekleyişe neden oldu.

Haftanın ilk gününde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 166 puan düşüp 11.467 puana indi. Merkez Bankası dolar satış kuru ise sekiz bin liralık artışla 1 milyon 489 bin liraya yükseldi. Piyasa bu görüntüsüyle Ankara'da başlayan IMF görüşmelerini yakından takip edeceğini belli etti.

Dün Türkiye ile Uluslararası Para Fonu arasında yeni ekonomik program görüşülmeye başlandı. Geçen haftanın son iş gününde Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamalarla, 2002 yılındaki para politikalarında Hazine'nin desteklenmeyeceği ve yılbaşından itibaren resmen olmasa da enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçileceği anlaşıldı. Ayrıca Merkez Bankası Kasım ayında döviz satış ihalesi açmayacağını da bildirdi.

Bu gelişmelerle dün sabah çalışmaya başlayan piyasalar, öğle saatlerine kadar enflasyon oranlarının beklendiğinden yüksek çıkma ihtimali üzerinde durdu. İMKB-100 Endeksi, dünkü ilk seansı cuma gününe oranla yüzde 2.37 gerileyerek 11.358 puandan kapattı. İkinci seansta, Standrad and Poor's'un Türk bankalarıyla ilgili bir not yükseltme haberi borsayı nispeten olumlu etkiledi. Bu açıklama üzerine piyasa ilk seansa göre 109 puan artışla 11.467 puandan kapandı. Ancak ikinci seansta gelen yeni not haberi piyasanın cuma seviyesinin üzerine çıkmasını sağlayamadı.

Borsada ikinci seanstaki tedirginlik, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısı ve yine enflasyon oranlarına dönük beklentilerden kaynaklandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle