GeriEkonomi Piyasa raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasa raporu

Kıbrıs referandumu hala piyasalarda en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. O kadar ki artık piyasalarda sadece Kıbrıs ile ilgili açıklamaların etkisini görüyoruz. Örneğin Perşembe günü Azarbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in “Referandum’da Türk tarafı evet, Rum tarafı hayır derse KKTC’yi tanıyabiliriz” açıklaması ve ABD’nin Annan Planı kabul edilirse Birleşik Kıbrıs’a 400 milyon dolar yardım yapacağı yönündeki açıklaması, piyasalarda çok kısa süreli bir toparlanmaya neden oldu. Fakat bu açıklamalar referanduma artık günler kala, piyasalardaki tedirginliğin sona ermesine yetmiyor.

Tabi uluslararası piyasalardaki gelişmeleri de gözardı etmemek gerek. Euro-dolar paritesinde dolar lehine değişimin sürmesi, Türkiye dahil tüm gelişmekte olan piyasalardan sıcak paranın çıkma eğilimine girmesi de rakamlar üzerinde büyük bir satış baskısı oluşturuyor. Bu eğilimin kalıcı olup olmayacağını ise ABD Merkez Bankası Federal Reserve’ün vereceği faiz kararı, daha doğrusu faiz artırımının zamanlaması ile ilgili karar belirleyecek.

Perşembe günü piyasalardaki genel duruma baktığımızda bir önceki günün kayıplarına tepki veren tek piyasanın borsa oldu ama buradaki tepki de çok sınırlı kaldı. Faiz ve dolar kurundaki yükseliş ise devam ediyor.

Merkez Bankası’nın Perşembe günkü döviz alım ihalesine 81 milyon dolar teklif geldi. Merkez Bankası alımları 1 milyon 382 bin lira seviyesinde kesti ve ihalede ortalama kur 1 milyon 380 bin 625 bin lira oldu. Merkez Bankası ihalede 37 milyon dolarlık opsiyon alımı yaptı. Yani günlük alım tutarını 80 milyon dolara indirdiği ilk gün piyasadan 77 milyon dolar çekmiş oldu. Böylelikle Nisan ayından bu yana Merkez Bankası’nın ihaleler yoluyla piyasadan aldığı dolar tutarı 1 milyar 2 milyon dolar oldu.

Bu arada Merkez Bankası rezervi de 2-9 Nisan haftasında 322 milyon dolar yükselerek 33 milyar 468 milyon dolar seviyesine yükseldi.

İMKB 100 Endeksi günün yüzde 0,05 oranında değer artışı ile 18 bin 687 puandan tamamladı. Borsada toplam işlem hacmi 765 trilyon lira oldu.

Bono piyasasında 24 Ağustos 2005 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi günü spot işlemlerde yüzde 22,84, Cuma valörlü işlemlerde ise yüzde 22,94 seviyesinden tamamladı.

Serbest piyasada dolar 1 milyon 365 bin, euro ise 1 milyon 629 bin liradan kapandı.

Merkez bankası gösterge dolar kurunu alışta 1 milyon 362 bin 844, satışta ise 1 milyon 369 bin 417 lira olarak açıkladı.

Merkez bankası'nın açıkladığı gösterge euro kuru ise alışta 1 milyon 625 bin 737, satışta ise 1 milyon 633 bin 578 lira olarak açıkladı.

Kapalıçarşıda ise 24 ayar altının gram fiyatı günü 17 milyon 477  bin lira seviyesinden tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle