Piyango bileti internet üzerinden de satılacak

A.A.
08.08.2006 - 10:30 | Son Güncelleme:

Milli Piyango biletleri, internet, cep telefonu, interaktif televizyon gibi sanal ortamda satılacak. Sanal bayiler, 18 yaşını doldurmuş abonelerine bilet satıp, ikramiye ödeyebilecek. Uygulama 2-3 ay içinde faaliyete geçecek.

Milli Piyango biletlerinin internet, cep telefonu, interaktif televizyon, çağrı merkezi gibi sanal ortamda satışına imkan veren Milli Piyango Bilet Satış ve İkramiye Yönetmeliği, Maliye Bakanlığına gönderildi.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak'dan alınan bilgiye göre, Yönetmelik ile İdare tarafından tertip edilen ve çekilişi yapılan piyango faaliyetleri yeniden düzenlendi. Yönetmelik, teknolojideki gelişmelere paralel, sanal ortamda piyango bileti satışının da yolunu açtı. Buna göre, İdareden toptan aldığı biletleri, sanat ortam üzerinden abonelerine satmak ve ikramiyelerini ödemek üzere tüzel kişi niteliğinde sanal ortam bayilikleri oluşturulacak. Bu sistemin aboneleri de, sanal ortam bayii ile akdettikleri sözleşme çerçevesinde sanal ortam üzerinden
elektronik bilet satın alma konusunda yetkilendirilen gerçek ve tüzel kişiler olacak.

Aboneler, iddia ve at yarışlarında olduğu gibi, bankalarda açtırdıkları hesap şifreleri ile sanal ortamda milli piyango bileti satın alabilecek. Bilet alım işlemi, sanal ortamda bilet seçip, işaretleme yoluyla gerçekleştirilecek. Karşılığında da, sanal ortam bayisi tarafından abonelere, kendisiyle ilgili bilgilerin yanı sıra, satın alınan biletin çekiliş tarihi, seri numaraları ve kupürün yer aldığı sanal ortam bilet satış onayı gönderilecek. Bayiler, sanal ortamda bilet satın alanların listesini, çekiliş öncesi Milli Piyango İdaresi'ne de iletecek. Böylece, çekiliş sonrası ikramiye ödemeleri sırasında ihtilaflı durumların oluşması önlenecek.

İKRAMİYE ÖDEMELERİ

Yeni Yönetmelik uyarınca, İdare, gerekli gördüğü takdirde, çekiliş biletlerinin tamamı veya bir bölümünü çevrimiçi oyun sistemi ile üretebilecek. İkramiye ödemelerinde de yeni bir sistem uygulamaya konulacak. Buna göre baş bayiler ve sanal ortam bayileri, İdare ile imzaladıkları sözleşmede belirtilen tutara kadar, diğer bayiler ise son 3 rakama kadar olan ikramiyeleri ödeyecek. Bayilerin son 4 veya 5 rakama isabet eden ikramiye ödemeleri ise isteğe bağlı olacak.
Sanal ortam bayileri tarafından satılan ve ikramiye isabet eden biletlerin, bu biletleri satın alan sanal bayiler ya da aboneleri dışındaki üçüncü kişiler tarafından idareye ibrazı durumunda, ikramiye ödemesinde bulunulamayacak. Bu konudaki kararı yargı verecek. Sanal ortam üzerinden satılan biletlere, oyun planlarında yer alan ilk 3 büyük ikramiyenin isabet etmesi halinde de, ikramiyeler, bu biletleri satın alan abone veya kanuni temsilcilerine, biletin ibrazı şartıyla verilecek. Milli Piyango İdaresi'nin düzenlediği şans oyunlarına ait ikramiyeler, hiçbir vergi, resim ve harca tabi olmayacak. İkramiye ödemeleri sırasında da herhangi bir kesinti yapılmayacak.

SANAL ORTAMDA PROMOSYON

Milli Piyango Bilet Satış ve İkramiye Yönetmeliğine göre, sanal ortam bayisi olacakların, başvuru tarihi itibarıyla en az 1 yıldır sanal ortam üzerinde faaliyet gösteriyor olması gerekecek. Yeterli teknik altyapı ve donanıma sahip olmaları şartı aranacak bayilerin, bu hususu bağımsız denetim şirketlerinden alınacak raporlarla belgelemeleri de istenecek.
İkramiye ödeme işlemlerinin sanal ortam üzerinden bankalar kanalı ile yapılmasına dair sözleşme de imzalayacak olan bayiler, 18 yaşını doldurmamış abonelerine bilet satıp, ikramiye ödeyemeyecek. Kredi kartı ve benzeri hesaplardan da doğrudan tahsilat yapamayacak. Bayiler, piyango biletlerine talebi arttırmak için, İdareden izin almak kaydıyla, promosyon dağıtıp, reklam yapabilecek.

TALEPLER KABUL EDİLECEK

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, yeni Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra sanal ortam bayilikleri için talep toplayacaklarını bildirdi. başvurulara yönelik değerlendirmelerin ardından, gerekli koşulları taşıyan sanal bayiler ile sözleşme imzalanacağını kaydeden Balak, “Bu işlemleri hızlı bir şekilde gerekleştireceğiz. Sanıyorum 2-3 ay içinde sanal ortamda bilet satışına geçmiş oluruz” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı