GeriEkonomi Pirelli’nin patronu Telecom İtalia’ya başkan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pirelli’nin patronu Telecom İtalia’ya başkan

Telecom İtalia’nın kontrolünü eline geçiren Pirelli’nin patronu Marco Tronchetti Provera, dün Telecom İtalia Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Colannino’yu görevden aldı. Telecom İtalia’nın yeni başkanı da Provera oldu.

İtalyan telekomünikasyon grubu Telecom İtalia'nın kontrolünü ele geçiren Pirelli'nin sahibi Marco Tronchetti Provera, dün şirketin yönetiminde değişiklikler yaptı. Provera, Telecom İtalia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Colannino'yu görevinden aldı. Provera, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini kendisi yürütecek.

Dün sabah yapılan toplantılar sonrasında basına açıklama yapan Provera, yeni yönetimi açıkladı. Buna göre, Provera'nın yardımcılığına Benetton'un sahibi Gilberto Benetton, yönetim kurulu danışmanlığına da Provera'nın ‘‘Birlikte çok uyumlu çalışıyorlar. İşlerinde uzman profesyonel kişiler’’ dediği Enrico Bondi (Bell'in başkanlığı görevi de verildi) ve Carlo Buora getirildi.

Şu anda Fiat'tan sonra İtalya'nın en büyük sermayesine sahip olan Pirelli Başkanı Marco Tronchetti Provera, Telecom İtalia’nın kontrolünün ele geçirilmesine finansman açısından da açıklık getirdi.

Lüksemburg merkezli Bell finans şirketinin yüzde 100'ünün alınmasında Pirelli yüzde 60, Benetton ailesine bağlı olan Edizione Holding'in yüzde 20 ödeyeceği, geri kalan yüzde 20'nin ise İntesa Bci ve Unicredit bankaları arasında paylaşılacağı bildirildi. Bell, yüzde 22.8 çoğunluk hisseyle Olivetti'yi kontrol ederken, Olivetti'de yüzde 54.8 hisseyle Telecom İtalia'yı kontrol ediyordu. Bu arada Pirelli'den çok telekomünikasyon grubu Telecom İtalia'ya ağırlık vereceği gözlenen Marco Tronchetti Provera, Pirelli'ye bağlı olan toplam 2 milyar euro değerindeki Pneumatici (kamyon lastiği yapıyor) ve Unit Energia'yı satacaklarını duyurdu. Pirelli'nin Başkanı bununla ilgili ‘‘Şirketin finans yapısı bizim acele etmemizi engelliyor. Ne olursa olsun önümüzdeki 18 ay içinde gerçekleştireceğiz’’ diye konuştu.

1997 yılında özelleştirilen Telecom İtalia'nın sadece yüzde 3.4 hissesi hazine de kalırken, İtalyan hükümetinin Pirelli ve Benetton'un Bell'i satın almasına müdahale etmeyeceği kaydedildi. İtalya Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, önceki gün yaptığı açıklamada ‘Nötr taraf olarak kalacağız. Grupta güçlü bir şirketin bulunmasına olumlu bakıyoruz’’ dedi.

Provera: Bize bağlı şirketler rahat olsun

Pirelli'nin sahibi Marco Tronchetti Provera Telecom İtalia'da hisseleri bulunan küçük şirketler için ‘‘Bize bağlı küçük şirketler rahat olsunlar. Çünkü, kendi stilimizle en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız’’ dedi.

Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Aria mobil cep telefonu hattında İş Bankası'nın ortağı olan Telecom İtalia Mobile (Tim) ile ilgili soruları cevaplayan Marco Tronchetti Provera, ‘‘Henüz bu konuda hiçbir karar almadık. Önce Telecom İtalia’ya tam bir girelim daha sonra bakacağız. Ama Tim'in hisse dağılımı yapısını ben hiç sevmiyorum’’ dedi.

Gazetecilerin Tim'in Yönetim Kurulu Başkanı Marco De Benedetti hakkındaki sorularını da cevaplayan Telecom İtalia'nın yeni patronu Marco Tronchetti Provera, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Bu durumda inanıyorum ki insanların daha iyiyi yapma için şansları var. Daha sonra sonuçlara bakılarak yöneticiler tarafında dikkatlice değerlendirilecek. Hiçkimse hiçbirşeyden korkmak zorunda değil, kapasiteye göre herkes değerlendirilecek’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle