GeriEkonomi Piliç üreticisinin umudu Uğur Dündar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piliç üreticisinin umudu Uğur Dündar

Piliç üreticisinin umudu Uğur Dündar
refid:3915595 ilişkili resim dosyası

Gazeteci Uğur Dündar'ın televizyonlarda ve gazetelerde yer alan açıklamaları, piliç eti üreticileri için umut oldu. Piliç eti tüketimi yüzde 30 artış gösterdi. Marketlerin piliç satılan reyonlarında Dündar'ın posteri sergiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki hafta mecliste kalabalık bir milletvekili topluluğuyla birlikte piliç eti yemesi, ardında da gazeteci Uğur Dündar'ın hijyen koşullarda üretilen ve kesilen piliç etinin güvenle yenilebileceği yolundaki açıklamalarının televizyonlarda ve ulusal gazetelerde yer almasından sonra, tüketimi oldukça düşen piliç eti tüketimi yeniden canlanmaya başladı.

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Daştan, yaptığı açıklamada sektörde satışların artmaya başladığını söyledi.

Krizle birlikte sıfıra düşen satışların giderek artış göstermeye başladığını kaydeden Daştan, şu bilgileri verdi:  “Krizle birlikte satışlar sıfıra inmişti. Geçtiğimiz hafta satışlarda kıpırdanma oldu, hafta sonu da yüzde 28'lere tırmandı. Piliç eti üretimi şu sıralar yüzde 50 seviyesindedir. İhracat henüz başlamamıştır. Başlaması için karantinanın kalkması gerekmektedir. Son günlerde bir olumlu hava oluştuğunu söyleyebiliriz. Sağduyu biraz daha hakim olmuştur. Asıl sorunun köy kanatlılarından kaynaklandığını, entegre tesislerde üretilen tavukta sorun olmadığı anlaşılmaya başlanmıştır. Bunda da medyanın olayı daha gerçekçi biçimde ele alması ve devlet yetkililerinin güven veren demeçlerinin etkili olduğu kanaatindeyim. Şu anda üretimde bir artış yok, sıfır olan tüketim bu hafta içerisinde yüzde 30'lara çıkmıştır. Uğur Dündar'ın TV'lerde yer alan bilgilendirme filminin de tüketime olumlu katkısının olacağı inancındayız.”

Fak Piliç Genel Müdürü Sebahattin Özdemir de sektörün moral bulmaya başladığını, üreticilerin ve sektör çalışanlarının, Uğur Dündar'ın piliç eti tüketimi için yaptığı katkıyı, sevinçle karşıladıklarını söyledi.  Özdemir, “Gazeteci Uğur Dündar, insanlarımızın güvendiği birisi. Dündar'ın yaptığı açıklamalar, piliç eti tüketicilerine güven verdi ve satışlar yeniden başladı. Sektör olarak kendisine minnettarız” dedi.

Öte yandan Market ve şarküterilerde piliç satılan reyonlarda, Uğur Dündar'ın piliç satışıyla ilgili poster ve broşürleri piliç paketlerinin yanında yer almaya başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle