GeriEkonomi Piketty Legion d'Honneur ödülünü reddetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piketty Legion d'Honneur ödülünü reddetti

Piketty Legion d'Honneur ödülünü reddetti
refid:27880791 ilişkili resim dosyası

Fransız Ekonomist Thomas Piketty Fransa'nın en üst düzey ödülü Legion d'Honneur'u reddetti. Piketty "devletin görevi kimin onurlu olduğunu belirlemek değil" diye konuştu.

Yazdığı "21. Yüzyıl'da Kapital" kitabı ile dünya çapında üne kavuşan ve Türkiye'de de ilgi gören Fransız Ekonomist Thomas Piketty'den flaş bir çıkış geldi.

Piketty Fransa'nın en üst düzey ödülü olan ve Fransız devleti tarafından verilen Legion d'Honneur'ı (Onur Nişanı) reddetti. Piketty ödülü reddetmesinin gerekçesini ise AFP ajansına açıkladı. Piketty açıklamasında "Bu ödülü reddettim çünkü kimin onurlu olduğunu belirleme yetkisinin devlette olmadığını düşünüyorum. Fransız devleti Fransa ve Avrupa'daki büyümeye odaklanırsa daha iyi olur" diye konuştu.

Piketty Legion dHonneur ödülünü reddetti TÜRKİYE’NİN JAPONYA’DAN DAHA ÇOK MİLYARDERİ OLMASI…

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından verilen ödüle bu sene Thomas Piketty ile birlikte, 2014 Nobel Ekonomi ödülünü kazanan Jean Tirole ile Nobel Edebiyat ödülünü alan Patrick Modiano layık görülmüştü.

Bir zamanlar Fransız Sosyalist Parti'ye yakınlığı ile bilinen Piketty son dönemde Hollande'a sert eleştiriler getirmişti.

Piketty'nin 21. Yüzyıl'da Kapital kitabı Amazon listelerinde halen üst sıraları zorluyor. Ekonomist Paul Krugman Piketty için çığır açıcı bir ekonomist yakıştırmasını yapmıştı. Hürriyet'e Türkiye'yi değerlendiren Piketty Türkiye'deki dolar milyarderi sayısının Japonya'yı geçmesinin korkutucu olduğunu belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle