Petrolü Suudiler frenledi motorine 10 kuruş zam geldi

Hürriyet Haber
26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Libya’da halk ayaklanmasının başlamasıyla birlikte yükselişe geçen, olayların tırmanmasıyla birlikte 120 dolara yaklaşan petrol fiyatları dün 110 dolara kadar geriledi.

Bunda Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırması etkili oldu. Ancak Türkiye’de benzinden sonra motorin fiyatına da zam yapıldı. Dünden itibaren geçerli olmak üzere motorinin fiyatı 3.40-3.45 lira 3.59-3.53 liraya yükseldi. Benzinde ise 1 kuruşluk indirime gidildi.
9 milyon varili aştı
Libya’da tırmanan olayların ardından üretimin sekteye uğramasıyla önceki gün brend petrol fiyatının 119.70’i görmesi üzerine üretimi artıracağını açıklayan Suudi Arabistan, dün günlük petrol üretimini 9 milyon varilin üzerine çıkardığı bildirdi. Dünyanın en fazla petrol ihraç eden ülkesi Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günlük 9 milyon varilin üzerine çıkarması, günlük üretimin 700 bin varilden fazla artması anlamına geliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Suudi Arabistan’ın geçen yıl günlük petrol üretiminin 8.3 milyon varil olduğu tahmin ediliyor. Bu arada, konuyla bağlantılı bir Suudi yetkili “Günlük 9 milyon varilden fazla petrol üretmeye başladık. Çok fazla üretim kapasitesine sahibiz” ifadesini kullanırken, fiyat da ancak 111 dolar seviyesine geriledi. Bu düşüş bir önceki güne göre 8 dolarlık bir artışı ifade etse de geçen haftaya göre 15 dolardan fazla bir artışı ifade ediyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı