GeriEkonomi Petroldeki yükseliş İMKB'yi olumsuz ayrıştırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petroldeki yükseliş İMKB'yi olumsuz ayrıştırıyor

Yurt dışında piyasalar, kötü gelen sanayi verilerinin merkez bankalarının ekonominin büyümesine yönelik adım atmalarını hızlandıracağı beklentilerini fiyatlarken, petrol fiyatlarındaki artış İMKB'yi olumsuz yönde ayrıştırıyor.

Geçtiğimiz hafta AB liderler zirvesi ile beklenenden kötü gelen verileri görmezden gelen piyasalar, bu haftanın ilk işlem gününde ABD'de açıklanan sanayi verilerinin beklentilerden kötü gelmesini, Çin ve ABD başta olmak üzere merkez bankalarının büyümeye yönelik adım atmasını hızlandıracağı şeklinde yorumladı. Traderlar piyasaların yükseliş isteğinin devam ettiğini, dolayısıyla şok bir gelişme olmadığı taktirde veriler olumsuz gelse bile olumlu bir beklenti oluşturmaya devam edebileceğini kaydediyorlar.

Dün Dow Jones endeksi günü dar bantta yatay hareket ederek geçirerek olumsuz gelen verilere rağmen önceki kapanış seviyelerinden kapatırken, Almanya'da DAX endeksi ise, Avrupa genelinde olduğu gibi perşembe günü ECB'nin faiz indirimine gideceği beklentisi ile pozitif görünümünü koruyarak günü yüzde 1,2 oranında yükselişle kapattı.

Çin'de devlete ait bir gazetede merkez bankasının munzam karşılıklarını indirmek için şartların olgunlaştığı yönündeki haberi ve büyümeye yönelik yeni teşviklerin gündeme geleceği beklentileri ile Asya borsaları yükselişe geçerken, ham petrolün varil fiyatı da uluslararası piyasada önceki kapanışa göre yüzde 0,76 oranında yükselerek 84,50 dolar seviyesine ulaştı.

İMKB'nin ise dün diğer piyasalara göre olumsuz yönde ayrıştığını ve günü önceki kapanışa göre yüzde 1'e yaklaşan düşüşle kapattığı görüldü. Açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamlarının (yüzde 3,2 Beklenti: yüzde 2,8 - 3) piyasa beklentilerinden iyi olmasına ve bu verinin Merkez Bankası'nın sürekli altını çizdiği 'yumuşak iniş' senaryosunun gerçekleşebileceğini işaret etmesine rağmen yaşanan düşüşler dikkat çekiciydi.

Analistler bunda son 5 haftadır yükselen ve yüzde 14'ün üzerinde prim yapan endekste yükseliş yorgunluğu ve kar satışlarının etkili olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşlerin Türkiye piyasalarını olumlu yönde diğer piyasalardan ayrıştırdığını, dolayısıyla petrolde son iki gündür görülen yükselişlerin de olumsuz yönde ayrıştırmasının normal olduğu da kaydediliyor.

Bugün açıklanacak haziran ayı TÜFE'nin İMKB'nin yönü üzerinde belirleyici olabileceğini düşünen analistler, ECB'nin perşembe günkü toplantısına kadar ise faiz indirimi beklentilerinin genel olarak piyasaları olumlu yönde etkilemeye devam edeceği kaydediliyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 İspanya Haziran işsizlik başvuruları
10.00 Türkiye Haziran TÜFE
10.00 Türkiye Haziran ÜFE
11.30 İngiltere Haziran inşaat sektörü PMI
12.00 Avro Bölgesi ÜFE
15.55 ABD Haziran Redbook perakende satışlar
16.45 ABD Haziran New York ISM iş aktivitesi endeksi
17.00 ABD Mayıs fabrika siparişleri


Yorumları Göster
Yorumları Gizle