GeriEkonomi Petrolde olumlu seyir sürerse enflasyon düşüşe geçer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrolde olumlu seyir sürerse enflasyon düşüşe geçer

Merkez Bankası, mevsimsellikten arındırılmış fiyat gelişmelerini gösteren çekirdek enflasyonda düşüş eğilimi olduğunu kaydederek, “Petrol ve gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün sürmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli olarak düşmeye devam etmesi beklenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası, Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesini açıkladı. Eylül ayında işlenmiş gıda yıllık enflasyonu beklendiği gibi belirgin bir düşüş gösterirken, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düzeltmenin devam ettiği ifade edilen açıklamada, uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşlerin akaryakıt fiyatları kanalıyla enflasyonu olumlu etkilerken, katı yakıt fiyatlarındaki artışların enerji grubunun yıllık enflasyonundaki gerilemeyi sınırladığı kaydedildi.

Gıda ve enerji gruplarının yıllık enflasyona katkısının Eylül ayında 0,7 puan azalarak 6,9 puana gerilediği belirtilen açıklamada, “Kiranın yıllık artış oranındaki istikrarlı düşüş sürerken, arz yönlü şokların ulaştırma ve yemek hizmetleri üzerindeki etkisi yavaşlayarak da olsa devam etmiştir. Özel kapsamlı göstergelerden I'nın yıllık enflasyonunda baz etkisi nedeniyle artış gözlense de mevsimsellikten arındırılmış rakamlar enflasyonun temel eğiliminin aşağı yönlü olduğuna işaret etmektedir. Petrol ve gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün sürmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli olarak düşmeye devam etmesi beklenmektedir” denildi.

GIDA FİYATLARI GERİLEYECEK

Eylül ayında gıda fiyatlarındaki yavaşlama eğiliminin belirginleştiği bildirilen açıklamada, olumlu üretim ve dış fiyat gelişmeleri çerçevesinde, yılın kalan döneminde işlenmiş gıda grubunda yıllık enflasyonun kademeli olarak gerilemeye devam edeceği tahmininde bulunuldu.

Açıklamada, üretici fiyat endeksinin, Eylül ayında dayanıksız tüketim malları fiyatlarının arttığı, sermaye malları fiyatlarının önemli bir değişim göstermediği, diğer kalemlerin fiyatlarında ise azalış olduğunu gösterdiği anlatıldı. Dayanıklı tüketim malları fiyatlarında gözlenen azalışta mobilya fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğu belirtilen açıklamada, dayanıksız tüketim malları fiyatlarını giyim eşyası imalatı fiyatlarındaki mevsimsel artışların yukarı çektiği vurgulandı. Eylül ayında azalış gösteren ara malları fiyatlarında ana metal sanayi fiyatlarının, enerji fiyatlarında ise petrol ürünleri fiyatlarının belirleyici olduğu da ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle